Harry Potter a prokleté dítě

13. září 2016 v 19:16 | evi |  Svět HP očima...
Harry Potter a prokleté dítě je první (a možná i poslední) příběh o Harrym Potterovi, který vychází od doby, kdy jsem založila tento blog věnovaný především HP fanfiction. A tak si zhodnocení tohoto nového příspěvku J. K. Rowlingové do Harry Potter kánonu přirozeně nemohu nechat ujít. Stejně jako překlad kratičkého úryvku této divadelní hry, který vás třeba navnadí si knihu za pár dní koupit v českém znění. Jo, a kdo nesnáší SPOILERY, ať promerlina nečte dál! Ale většinu zápletek a konec samozřejmě neprozradím, to si vychutnejte sami:-)


Příběh začíná přesně tam, kde skončil sedmý díl série Harry Potter a Relikvie smrti. Na nádraží 9 a ¾ v den, kdy jedenáctiletý Albus Severus Potter nastupuje poprvé do Bradavic a kdy před vlakem v důvěrném rozhovoru se svým otcem vyjádří znepokojení, že by snad mohl být zařazen do Zmijozelu. Taťka Harry mu poví onu památnou větu o tom, kterak ho pojmenovali podle dvou kouzelníků, z nichž jeden byl ze Zmijozelu a byl to sakra statečný frajer. Čtenář "sedmičky" zaslzel dojetím a o téměř deset let později čtenář "osmičky" nadšeně hltá příběh dál.

Albus se ve vlaku seznámí se Scorpiusem, synem Draca Malfoye, který není v kouzelnické společnosti zrovna v kurzu. Všichni si totiž myslí, že Draco nemohl mít se svou ženou Astorií děti, pročež ji poslal za pomoci obraceče času do minulosti a ona se tam nechala zbouchnout od Voldemorta. Prostě drb jako žádný jiný a těžko říct, jestli tím "prokletým" dítětem z názvu je Scorpius nebo Albus, který se s ním spřátelí tak, že oba skončí společně ve Zmijozelu, anebo samotný Harry Potter, který si v následujících letech rozumí se synem stále méně a méně a v průběhu děje se i jeho dětský život zpětně ocitne znovu v ohrožení.

Protože tady jde opravdu hlavně o více či méně povedené výlety do minulosti. Harryho totiž navštíví tatík Cedrika Diggoryho a žádá ho, aby za pomoci obraceče času, který zkonstruoval Teodor Nott (čtenáři Denial jistě zbystří!) zachránil život jeho syna. Harry, toho času zodpovědný pracovník Ministerstva kouzel, dobře ví, že s časem si zahrávat nemá, a odmítne. Albus ale ve vzpouře proti slavnému papínkovi, jehož heroická minulost je mu na obtíž, tenhle plán se Scorpiusovou pomocí začne realizovat.

Pozmění minulost poprvé (a Ron je náhle manželem nikoli ministryně kouzel Hermiony, nýbrž Padmy Patilové - čtenáři Denial jistě opět zbystří!:-)), vyděsí se a pozmění minulost znovu a ono je to pořád horší a horší. Některé postavy tím pádem totiž úplně přestávají existovat, neb se nikdy nenarodily, a tak jde nakonec opravdu doslova o všechny a o všechno.

Za tímhle novým literárním počinem nestojí jen Rowlingová, ale i další jména - John Tiffany a Jack Thorne. A já bych řekla, že je to znát. Nic proti Rowlingové, její sága mě baví značnou část života, ale tak nějak mám dojem, že kdyby to bylo jen na ní, některých záležitostí bychom se těžko dočkali - třeba sympaticky sarkastického Draca Malfoye, který je jak vystřižený z fanfiction příběhů a ve slabé chvilce dokonce přizná Harrymu, jak mu záviděl takové přátele, jakými byli Ron a Hermiona. Nebo překvapivé sebereflexe portrétu Albuse Brumbála. Nebo jednoho veleoblíbeného hrdiny, který je opět jízlivě vtipný a dostane příležitost znovu prokázat svoje hrdinství a obětavost, a to natolik důstojně, že to uspokojí snad každého fanouška. Na druhou stranu většina hlavních postav jsou pořád přesvědčiví heteráci, tady holt bude značná část HP fanfiction vždycky mimo. Což však nepochybně nezabrání autorům nových povídek nespárovat tentokrát třeba Albuse a Scorpiuse, protože to jejich věrné kamarádství si o to přímo říká.

Docela mě totiž překvapilo, že tenhle příběh není primárně o slavném triu, ale je to jedna velká jízda Albuse a Scorpiuse. Jistě, máme tu vážného Harryho, který se i po letech potýká s minulostí plnou Voldemorta a s neschopností být dobrým rodičem svému synovi. Máme tu starostlivou Ginny a ministryni Hermionu (v divadelní hře pro mě trochu překvapivě představovanou herečkou černé pleti) a jejího manžela Rona, který (a tohle mě dost mrzelo) v ději působí v podstatě jen jako komická figurka bez vlastního přispění k dobré věci. Ale Rowlingová pořád umí lépe vymýšlet příběhy teenagerů a její Albus, Scorpius i ostatní děcka jsou postavy, které si čtenář rychle oblíbí.

Líbilo se mi to. Děj pěkně odsejpá, je pekelně napínavý, každá malá podrobnost, která fanouškovi ságy dokresluje ten vysněný svět, dokáže potěšit stejně jako neustávající hlášky jednotlivých postav, které mě spolehlivě rozesmávaly. Jsem si jistá, že v divadle to musí být paráda. Prý se také začíná uvažovat o filmu a na ten se tedy budu rozhodně těšit.

P.S.1: Albus Potter se líbá s Hermionou a říká jí, že by si měli pořídit dítě.
P.S.2: Sestřenice Cedrika Diggoryho je Voldemortova dcera.
P.S.3: Severus Snape je dojatý, že po něm Harry pojmenoval svého syna.

P.S.4: Jedno z předchozích tvrzení není pravda:-)


Úryvek:

DĚJSTVÍ PRVNÍ, OBRAZ DESÁTÝ
BRADAVICKÝ EXPRES

ALBUS rychle kráčí vlakem.

ROSE: Albusi, hledám tě...

ALBUS: Mě? Proč?

ROSE si není jistá, jak formulovat to, co chce říct.

ROSE: Začíná čtvrtý ročník, Albusi, je to pro nás začátek nového roku. Chci, abychom byli opět přáteli.

ALBUS: My jsme nikdy nebyli přáteli.

ROSE: To je nesmysl! Když mi bylo šest, byl jsi můj nejlepší kamarád!

ALBUS: To už je hrozně dávno.

Chystá se pokračovat v chůzi. Ona ho zatáhne do prázdného kupé.

ROSE: Slyšel jsi, co se povídá? O té velké ministerské razii před pár dny? Tvůj táta byl zjevně neuvěřitelně statečný.

ALBUS: Jak to, že ty vždycky víš o těchhle věcech a já ne?

ROSE: On očividně - ten čaroděj, kterého chytili - Teodor Nott, myslím - u sebe měl pěknou řádku předmětů, které porušují všechny zákony, včetně - čímž je všechny strčil do kapsy - nelegálního obraceče času. A to dost mimořádného.

ALBUS se podívá na ROSE a všechno náhle zapadá na své místo.

ALBUS: Obraceč času? Táta našel obraceč času?

ROSE: Pst! Ano. Já vím. Super, že jo?

ALBUS: Jsi si jistá?

ROSE: Naprosto.

ALBUS: Já teď musím najít Scorpiuse.

Pokračuje v chůzi vlakem. ROSE ho následuje, rozhodnutá říct si svoje.

ROSE: Albusi!

ALBUS se rázně obrátí.

ALBUS: Kdo ti řekl, že si se mnou máš promluvit?

ROSE (napruženě): Fajn, možná, že tvoje máma poslala sovu mému tátovi - ale jenom proto, že se o tebe bojí. A já si prostě myslím -

ALBUS: Nech mě na pokoji, Rose.

SCORPIUS sedí ve svém obvyklém kupé. ALBUS vejde jako první, ROSE je mu pořád v patách.

SCORPIUS: Albusi! Ach, ahoj, Rose, čím jsi to cítit?

ROSE: Čím jsem cítit?

SCORPIUS: Ne, já to myslím jako, že je to hezké, voníš jako směs čerstvých květin a čerstvého - chleba.

ROSE: Albusi, já jsem tady, rozumíš? Kdybys mě potřeboval.

SCORPIUS: Já myslím dobrého chleba, kvalitního chleba, chléb... co je špatného na chlebu?

ROSE odchází a potřásá hlavou.

ROSE: Prý co je špatného na chlebu!

ALBUS: Všude jsem tě hledal...

SCORPIUS: A nakonec jsi mě našel. Ta-dá! Já se tu téměř schovávám. Víš, jak si rád - přivstanu. Lidem to neumožní zírat. Pokřikovat. Psát "Voldemortův syn" na můj kufr. Tohle nikdy neomrzí. Ona mě vážně nesnáší, že jo?

ALBUS svého přítele obejme. Velmi pevně. Chvíli tak setrvají. SCORPIUS je tím překvapený.

Fajn. Ahoj. Ehm. Už jsme se někdy předtím objímali? Objímáme se vůbec?

Oba chlapci od sebe rozpačitě odstoupí.

ALBUS: To jen, že mám za sebou docela podivných dvacet čtyři hodin.

SCORPIUS: Co se během nich událo?

ALBUS: To ti vysvětlím později. Teď se musíme dostat z toho vlaku.

Zvenčí se ozve pískot. Vlak se začíná pohybovat.

SCORPIUS: Pozdě. Vlak už se rozjíždí. Bradavice, ahoj!

ALBUS: Tak to se musíme dostat z jedoucího vlaku.

ČARODĚJKA S VOZÍKEM: Něco z vozíku, drahouškové?

ALBUS otevře okno a podaří se mu vyšplhat ven.

SCORPIUS: Z jedoucího kouzelnického vlaku.

---
 


Komentáře

1 sisi sisi | 13. září 2016 v 22:40 | Reagovat

Ahoj, ahoj,
dík za typ na kulturně cestovní zážitek, nevím, jak se tak rychle rozhodnout, určitě je to nádherné představení a Londýn má stále takovou tu svou atmosféru, nebo náladu, je to tam pěkné, myslím, že si vážně raději počkám jestli dokážou udělat pěkný film,když nemohou třeba pořídit záznam divadelního představení, tak by třeba film, nebo animovaný film nebyl na škodu. Obsazení ovšem nikdy nesplní svůj cíl, když budou muset angažovat někoho jiného na roli sarkastického bývalého ředitele zmijozelské koleje a další role. :-( Každopádně se budu těšit. 8-)

2 Eithné Eithné | Web | 13. září 2016 v 22:54 | Reagovat

Napsala jsi to skvěle, recenze se četla výtečně, ale knížka mi z toho vychází dost hrozně :-D Vážně je to mišmaš mezi Harry Potterem a Butterfly Effectem? A vážně to funguje? Nějak se mi tomu nechce věřit. Ovšem ano, takovéhle dvě děti potenciál na dobrý příběh určitě mají, všechny fanfiction jsou nám svědky. Jo, rozhodně si to přečtu, až to bude česky :-)

3 evi evi | 14. září 2016 v 11:17 | Reagovat

sisi: Pravda, do Londýna kvůli tomu asi nepojedu, ale vidět bych to chtěla - kdyby fakt udělali ten záznam, bylo by to dobré. U filmu bych rovněž byla zvědavá na obsazení, Daniel Radcliffe už se nechal slyšet, že mu jiné obsazení vadit nebude, protože sám je na to příliš mladý a nedokáže si představit ani to, že by to zahrál třeba za deset let. Tak uvidíme. Brát jakoukoli roli po Alanovi Rickmanovi musí být každopádně dost nevděčné8-)

Eithné: Díky, díky, ne, není to tak hrozné:-D Jasně, nápad je to stokrát obehraný (ostatně i v samotné HP fanfiction), takže žádný průlom, ale mě to děsně bavilo, možná i proto, že ten formát divadelní hry má přece jenom větší spád, pořád tam byly nějaké stěží uvěřitelné zvraty, postavy se předháněly ve vtipných replikách a navíc samozřejmě logicky dochází k rozšíření kanonických informací - třeba o mnohých používaných kouzlech jsem slyšela vůbec poprvé. Nad logickými souvislostmi jsem se ale raději moc nezamýšlela - někde byly ty následky drobné změny v minulosti obrovské (Ron a Hermiona u první změny) a hned vedle, jako kdyby se nic nestalo (Harry či Draco tamtéž), což mi zejména u tak těsně provázaných životních osudů přijde sotva uvěřitelné...

4 Piskoř Piskoř | 14. září 2016 v 21:34 | Reagovat

Super, díky za recenzi. Knihu jsem četla brzy po vydání a musím říci, že jsem byla z počátku nadšená. Pak mi to začalo připadat jako fanfikce a nějak mě to mírně znechutilo. Bylo to poutavé, takže nebyl problém hltat stránku za stránkou,  ale když jsem to dočetla,  tak jsem prostě nevěděla,  co si mám myslet. V divadle by to mohlo byt super. Ale tohle mě jaksi zklamao. Taky nějak nechápu myšlenkové pochody JKR, kdy nám tvrdi, že ministr je Pastorek a pak tralala, je to Hermiona. Ale nejvíce mě dostal závěr a Delphini. Fakt ne. To mi nejde přes mozek.

A souhlasím s vámi,  přeobsazení rolí je vždycky náročné, hlavně pro diváky :-D

5 Jass Jass | 15. září 2016 v 20:05 | Reagovat

K tomuhle dílu jsem přistupovala se značnými obavami, ale po tvé recenzi se na to vážně těším.

6 ellie ellie | 2. října 2016 v 20:41 | Reagovat

Díl už jsem přečetla a přestože jsem nečekala nic světoborného, protože dodatky a další díly po letech obvykle nebývají tak skvělé jako ty první, tak jsem byla příjemně překvapená :) Myslím, že se to povedlo, i když souhlasím s tím, že Rona tam trochu "zatloukli". :)

7 evi evi | 3. října 2016 v 11:59 | Reagovat

Piskoř: Ano, myslím, že bylo opravdu hodně vidět, že se na tom podíleli i jiní pisatelé - a pak jde vlastně o fanfikci vždy, byť zde se souhlasem a posvěcením od autorky:D Věřím, že v divadle to musí mít slušný grády:-D

Jass: Tak doufám, že nezklame

ellie: Ten Ron byl pro mě největší překvapení, jo už celá léta s ním autoři FF Hermionu rozejdou a dají ji dohromady s pro ni mnohem vhodnějším (a žijícím) Severusem, protože mají za to, že Ron se k ní prostě nehodí, ale já si vždy říkala, že knižní Ron snad měl něco do sebe, co Hermionu přitahovalo. Ale tenhle Ron fakt působil jako komická figurka, teď už si jednoznačně taky říkám - proč s ním Hermiona je? Doufejme, že to bylo jen pro divadlo a že tak nahrazoval humorné vsuvky svých nepřítomných bratrů - dvojčat. Ale jinak přesně jak se diví jeho jiná verze v té jedné realitě - Hermiona je ministryně kouzel a co jsem já? Prodavač žertovných předmětů?!!!:-D

8 Jituš Jituš | 5. října 2016 v 7:38 | Reagovat

Jelikož knížečka konečně vyšla v češtině, mohla jsem si taky přečíst. Noo. Bylo to hezké, dobře napsané, hodně to připomínalo tvorbu na FF, to je pravda. Forma scénáře nevadí, dobře se to čte. ALE! Když jsem otevřela knížku a viděla, že na stránce je sem tam písmenko a porovnala to s cenou knížky... Bylo vidět, že když se dá na něčem rejžovat, tak se to využije. Kdyby byla cena od písmen, tak myslím, že třeba ve srovnání s tvorbou Galbraith (která vykazuje stejně dobrou čitelnost jako HP) je cena astronomická.
Ale samotné dílko mile překvapilo, protože po časté a opakované četbě FF ačasto považuji fan dílko za lepší než kánon.

9 Omnes Omnes | 8. října 2016 v 22:20 | Reagovat

Mam z toho takovy divny pocit, ze cele to bude pekne svinstvo s prominutim. Rowlingove ocividne dosly prachy, tak splacala osmy dil. Jako nepochybuju, ze jeji vypravecsky um je genialni, na to je fakt dobra, ale coby do deje mi to prijde dost prastene. Rekla bych, ze svym dejem by osmicce mohla bez problemu konkurovat spousta fanfiction.
Nedavno jsem byla v Librexu. Sla jsem tam s cilem koupit osmy dil. Otevrela jsem ho, precetla par stran, opet zavrela a usoudila, ze kdyz zustanu u fanfiction, bude mi lip a usetrim sest stovek. S divadelnimi hrami je vzdycky problem, vytvorit je tak, aby byly chytlave a zaroven se podle nich dal vytvorit scenar, ale tentokrat mi to zavani doopravdy cirym zoufalstvim. Nekdy by clovek mel mit zdravy rozum a vedet, kdy skoncit...

10 onigiri onigiri | 18. října 2016 v 1:36 | Reagovat

tak už som prečítala aj ja, v slovenčine. a pravdu povediac nie je to také zlé ako som čakala(lebo som čakala veľmi zlé..). ale niektoré pasáže ma priam ochromili(nie v dobrom slova zmysle). napríklad tá stará pani na streche vlaku? ako prosím? po tomto som to chcela zavrieť a neotvoriť...samozrejme že som to dočítala(prvá polovica v robote a druhá namiesto školských povinností).
hanbím sa ale ani mi nenapadlo čakať, že v tomto príbehu narazím na snapea- nejak som myslela že JK ho proste nezahrnie- no strašne ma tam potešil
čo je blbé, je fakt že som čítala mnoho FF lepších ako je toto...ale opakovať sa nebudem, to tu už zaznelo.
a: ja som zrejme neschopná googliť poriadne ale má niekto fotku snapea z tej divadelnej hry?

11 katryny katryny | Web | 25. prosince 2016 v 19:48 | Reagovat

Mně se teda knížka líbila moc, ale velice mě také zklamal Ron - působil na mě spíš jako komickej trouba. Absolutně mi to k němu nesedlo.  A taky mě děsně mrzelo, že se to čte opravdu rychle - měla jsem to snad za 3h přečtené :-x

12 sisi sisi | 26. prosince 2016 v 22:35 | Reagovat

[1]:Hurá, Halelujah, dočkala jsem se. Úplně schovaný v koutku tam čekal, dáreček zapomenutý a posléze objevený. NAježil mi to pěkně na Boží hod. Mám knihu HP a prokleté dítě a čtu jak o život, když to jde. Do Nového roku to snad zvládnu. Krásného Silvestra hodně zdraví v novém roce! :-D

13 evi evi | 28. prosince 2016 v 5:45 | Reagovat

Jituš: Harry Potter už je prostě především značka, na které se dají trhnout prachy. Teď na to ještě přivěsí filmy s "Fantastickými zvířaty" a tak to půjde dál a dál. Škoda, že nám někdy nezfilmují nějakou tu pěknou fanfiction:-)

Omnes: Ono to asi na divadle bude působit jinak než v té knížce, kde je jen scénář. A počítám, že Rowlingové peníze hned tak nedojdou. Ale i tak by mě zajímala její motivace - proč šťourat do něčeho, co už kdysi prohlásila za dokončené? Paradoxně se teď pro mnohé fanoušky ocitne v opačné roli - kdysi to byl kánon a všechna fanfiction se brala jako něco podřadného a teď? Některé povedené fanfiction už mezi čtenáři tak zlidověly, že je klidně budou brát za bernější minci než cokoli, co JKR vytvoří:D

onigiri: No ano, Snape mě tam hodně potěšil:-) Že by nějaký autorčin pokus vynahradit téhle postavě, co jí v očích fanoušků dost drsně způsobila? Taky jsem zkoušela googlit, kdo ho hraje, ale neúspěšně...

katryny: Souhlasím jak s Ronem, tak i s délkou - ale ta prostě odpovídá tomu, že to je scénář k divadelní hře, která víc než ty tři hodiny asi taky netrvá...

sisi: To zvládneš určitě, to je tak počtení na jeden večer, když je čas. Děkuju za přání, to zdraví budu potřebovat. I tobě hodně zdraví a štěstí!

14 evi evi | 28. prosince 2016 v 6:06 | Reagovat

onigiri: Tak už jsem to našla - Snapea a zároveň i Vernona a Voldemorta hraje Paul Bentall. V roli Snapea je podle komentářů těch, co hru viděli, hodně dobrý.

15 Škola čar a kouzel v Bradavicích Škola čar a kouzel v Bradavicích | E-mail | Web | 10. srpna 2017 v 11:57 | Reagovat

Moc pěkný článek. Konečně jsem našla nějaký blog, který se mi líbí

16 evi evi | 27. října 2017 v 12:02 | Reagovat

Škola čar a kouzel v Bradavicích: To jsem ráda:-)

17 AlysonZqu AlysonZqu | E-mail | Web | 28. října 2017 v 22:54 | Reagovat

http://www.scoop.it/t/general-information-107/p/4086289761/2017/10/07/online-pharmacy-a-new-look-at-generic-drugs-rx-canadian-centre-24

18 AlysonAmt AlysonAmt | E-mail | Web | 29. října 2017 v 6:25 | Reagovat

http://www.dailymotion.com/video/x63mnjq

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama