Alan Rickman (*21.2.1946 - †14.1.2016)

15. ledna 2016 v 12:41 | evi |  Postřehy
Dnes ráno se mi do světa bez žijícího a tvořícího Alana Rickmana hodně špatně vstávalo. Ještě teď, po tom včerejším šoku, je pro mě stěží představitelné, že někdo, koho jsem přes 20 let, konkrétně od jeho role šerifa z Nottinghamu, jako herce nesmírně obdivovala, tady už není. Těch rolí, jimiž se mi zapsal do duše, byla celá řada a některé filmy, v nichž hrál (Rozum a cit, Galaxy quest, Láska nebeská), patří k těm několika málo snímkům, které si mohu pro zlepšení nálady pustit kdykoli a nikdy se mi neomrzí.

A pak je tu samozřejmě jeho role Severuse Snapea. Dodnes si živě vybavuji, jak jsem byla kdysi dávno nadšená ze zjištění, že ho bude hrát právě on. A jsem přesvědčená, že kdyby to šlo nějak spočítat, byl by podíl Alana Rickmana na tom, kolik lidí chodilo na filmy, odhodlalo se k přečtení knížek a (zejména) začalo číst a psát HP fanfiction, hodně veliký. A to přesto, že mnoho z nás si toho knižního Snapea jistě představuje mnohem méně elegantního, přitažlivého a charismatického, než jakým byl ve svém černém hábitu, s černými vlasy a černými kontaktními čočkami Alan Rickman.

Alan Rickman pro mě představoval velikou osobnost a nejlepší na tom všem bylo, že přesně tak jako na plátně působil i ve skutečnosti, alespoň pokud mohu soudit z toho krátkého pozorování na červeném koberci loňského Febiofestu. A podle vyjádření lidí, kteří ho opravdu znali, to i v soukromém životě musel být věrný přítel a mimořádný člověk.

Cynik v nás může říct, že každý den umírají spousty lidí, že svět se kvůli tomu nezastaví a že nás to koneckonců dřív nebo později čeká všechny. To jen, že u lidí jako Alan Rickman by si člověk právě přál spíš to "později" a vůbec nejraději bychom byli, kdyby nás takoví lidé mohli těšit a inspirovat nejméně do stovky let věku. Nedávno rovněž zesnulému siru Nicholasi Wintonovi se to podařilo bohatě a ani Christopher Lee k tomu neměl daleko. Ve srovnání s tím pak ovšem 69 let působí jako děsivě málo. 


Komentáře

1 Jupík Jupík | 15. ledna 2016 v 13:14 | Reagovat

Ano, souhlasím se vším... Pro mě to byla, a vlastně stále je, jedna z nejcharizmatičtějších a nejosobitějších osobností světové kinematografie. Všem svým rolím dodával neskutečnou autenticitu a dívat se na film s ním bylo nesmírně uspokojující. U mnohých diváků se nepochybně vryl do paměti i do srdcí ztvárněním Severuse Snapea(ano, i díky němu je to nejspíš má nejoblíbenější postava HP), ale pro mě navždy zůstane úžasným plukovníkem Brandonem.

2 grid grid | 15. ledna 2016 v 13:26 | Reagovat

Je to tak. Sú ľudia, ktorí odídu veľmi skoro a nechávajú za sebou nezmazateľnú stopu. Tak ako on. Alan Rickman. Náš milovaný Alan. RIP.

3 Miiia Miiia | E-mail | 15. ledna 2016 v 16:22 | Reagovat

Přiznam se, já to včera obracela, vůbec jsem nevedela, ze je vážně nemocný. Byl to pro me sok a to poradny:(. Je mi líto i jeho pani

4 evi evi | 15. ledna 2016 v 20:08 | Reagovat

Jupík: jó plukovník Brandon - jedna z těch rolí, kdy se divák vždy tetelí blahem, sotva se Alan Rickman objeví na scéně...

grid: na něj se opravdu hned tak nezapomene.

Miiia: mně přišlo hrozně roztomilé, že se s paní Rimou po všech těch letech jednoho krásného dne tajně vzali. A loni v Praze vedle sebe vypadali tak spokojeně... je to smutné...

5 ellie ellie | 15. ledna 2016 v 22:45 | Reagovat

Obrecela jsem to :'-( Neni, co dodat, byl topan herec a Severusi Snapeovi vtisknul tu pravou dusi, kterou na nem vsichni milujeme...

6 Piskoř Piskoř | 15. ledna 2016 v 23:40 | Reagovat

Já byla zprávou naprosto šokována. Vůbec jsem si nemyslela, že je nemocný a pak včera najednou Buum. Jsem z toho dost špatná a včera jsem se nebyla schopná ani učit,  jenom sedět a pofňukávat. Ve všem s Tebou, Evi, souhlasím. A hlavně s tím věkem.  69 opravdu není na dnešní poměry nijak moc. Je to tak smutné...

7 Kája Kája | 15. ledna 2016 v 23:54 | Reagovat

Krásně napsáno, už Smrtonosná past byla dokonalá a dva nej herci v jednom filmu, co víc si přát. Na Plovárně s Markem Ebenem vypadal unaveně, ale rozhodně ne vážně nemocně (když to srovnám s viditelným chátráním K. Gotta v posledních měsících). Hrozně, hrozně moc mě mrzí, že jsem neměla možnost vidět ho na divadelních prknech živě. Galaxy Quest jsem si včera nostalgicky pustila. A jak jsem psala v komentu pod poslední kapitolou Odmítnutí: Paní s kosou přišla  příliš brzy a na špatnou adresu :-( R.I.P. Allan

8 Maya Maya | 16. ledna 2016 v 10:58 | Reagovat

Když jsem to zjistila, tak mě to hrozně vzalo...Harry Potter byly filmy, na kterých jsem vyrůstala...první film jsem viděla ve třech letech a od té doby je to pro mě synonymem dětství.
Musím přiznat, že kvůli smrti Alana Rickmana jsem vážně měla pocit, že část mého dětství je nenávratně pryč a nestydím se přiznat, že jsem kvůli němu už asi třikrát za dva dny brečela...je mi osmnáct a po patnácti letech obsese Harry Potterem tu moje platonická láska prostě najednou není...Skoro to až bolí.

9 Chavelierka Chavelierka | 16. ledna 2016 v 15:06 | Reagovat

Tenhle rok začal tragicky. Nejprve Bowie a teď Alan. Skoro by se dalo říct, že si nebe bere zpět své velikány, které nám milostivě půjčilo. Pořád tomu nevěřím a čekám na zázrak.
Napsala si to moc hezky Evi. To bych nedokázala. Já nemám slov

10 evi evi | 17. ledna 2016 v 14:42 | Reagovat

ellie: A nejen duši, teď jsem někde četla, že i ten Snapeův upjatý kostým plný knoflíků navrhoval AR...

Piskoř: Taky mě to ani nenapadlo, loni to v Praze vypadalo ze všech těch rozhovorů s ním, že má po Králově zahradnici i další plány. Škoda.

Kája: K té Smrtonospné pasti - nějací filmoví badatelé prý řekli, že nejlepším mužským hlasem v Hollywoodu by byla kombinace hlasů Alana Rickmana a Jeremyho Ironse. Je vtipné, že oba ve Smrtonosné pasti hráli, byť každý v jiném dílu. Tam zjevně tvůrci věděli, koho obsadit. A říká se, že bez účasti AR v prvním dílu by možná ani ty další nevznikly, že ten jeho záporák tomu prostě dodal ty správný grády.

Maya: Mám to stejně - jako by skončila jedna éra. Co já strávila hodin s filmy s jeho účastí - ve zkouškovém pro mě kdysi Galaxy quest byl antistresovou terapií - pouštěla jsem si ten film snad každý den a viděla ho tak nejmíň třicetkrát. A to nemluvím o Snapeovi. Sice jsem si Snapea představovala vždycky tak nějak o dost mastnějšího a slizčího, ale stejně tam vždycky ta podoba AR prokmitávala. A těch let, co jsem psala Portrét a co překládám Odmítnutí... Teď to všechno najednou vnímám nějak jinak.

Chavelierka: Jo jo, jeden den jsem se ještě na ČT art při vzpomínkovém koncertu rozplývala nad provedením písně Under pressure, kde vedle Bowieho místo Freddyho Mercuryho stála naprosto úchvatná zpěvačka, a za chvíli už jsem vzpomínala na Alana Rickmana. Stejný věk, stejná nemoc. A skoro stejný den konce. Je to síla.

11 sisi sisi | 17. ledna 2016 v 21:03 | Reagovat

Tato ztráta je o to větší,že jsem si vážně myslela,že jej uvidím ještě v něčem pěkném, jak se dokonale vtělí do své role a s přirozenou elegancí okouzlí mé srdce, jenže tomu tak není. Marně si představuji, že umírat na raka není bolestivé, je. On měl v mnoha rozhovorech takový trošku tik v obličeji, který o bolesti mluvil víc než slova. Bože, on mi bude tolik chybět! Když si vzpomenu na něj jako Valmonta, šerifa z Nothinghamu, plukovníka Brandona, Merlin dík za DVD,kde jej ještě zakonzervovali a člověk může slyšet ten klidný bariton, ne, nemohu popřít snahu o český dabing, ale když to není Cupák, není to ono, nikdy. Ten, kdo daboval Snapea, ten to zvládl asi tak nejlíp, ovšem, někdy se prostě potřebuji zaposlouchal do sonetů, které recitoval pod rozkvetlým stromem.
A stále si opakuji slova Fr. Hrubína: " Kdo v srdcích žije, neumírá."  Mám ho tam na jeho správném místě, kam patří. Nezbývá než doufat, že smrt neznamená konec,jenom začátek něčeho nového, život v lepším světě, kde se všichni setkáme a  kde nebude již žádná bolest, žádný strach. Nebo doufat v návrat do života v jiném těle. Jako když spousta lidí brečela, že odešel třeba Hugo Haas,nebo Oldřich Nový, elita v hereckém světě, jaké to asi bylo, když zemřel Lex Barker,nebo o mnoho let později Piere Brice, myslím na ně na každého z nich, z přibývajícími idoly na odchodu už vím, že dobrý a oblíbený herec bývá i dobrým člověkem v civilním životě dělal něco prospěšného, v politice zastával humanitní názory, pomáhal tam, či jinde.  Od včerejška si pro zmírnění slzetoku broukám od Čelakovského "Je to chůze po tom světě." Je pravda,že trávím čas s pietou nad Alanem, že bych mu skutečně přála delší čas na zemi. :-( Vzpomínám.

12 Kitti Kitti | 18. ledna 2016 v 1:15 | Reagovat

Děkuju za krásnou vzpomínku, proloženou osobním setkáním. Ano, Alan stvořil tolik dokonalých rolí, v čem se objevil, to prozářil, rozsvítil, i jako padoucha ho jeden hltal a budď nesnášel nebo mu tiše držel palce jako občas vlkovi v Jen počkej :-)  :-)  :-) Alan má tak pestrý herecký rozsah, že se s ním můžem smát, plakat, bát či přemýšlet opakovaně roky. A tak mu i nám přeji krásné žití kdekoliv a těším se jednou zas na setkání, bylo mi potěšením.

13 Nells Nells | 18. ledna 2016 v 19:34 | Reagovat

Zdravím všechny,
Už dlouho sleduji tento blog velmi pečlivě a zatím jsem se ještě nikdy nezapojila do diskuze. Tato událost si však žádá jiný přístup. Musím říci, že když jsem se to dozvěděla, byla jsem naprosto v šoku, měla jsem slzy v očích a pocit, že odešel kus mě.Každá jeho role byla naprosto úžasná a já si nyní neumím představit, že už žádná další nepřijde. Naprosto souhlasím s autorkou i s vámi se všemi...odešel velikán...naštěstí se s ním stále můžeme smát i plakat (ačkoliv se na to člověk bude dívat jinýma očima) a věřím, že by ho to těšilo...

14 Kathie Jones Kathie Jones | Web | 19. ledna 2016 v 13:53 | Reagovat

Vážila jsem si ho jako člověka i skvělého herce. Navždy bude mít místo v mém srdci, stejně jako v moha jiných...

15 evi evi | Web | 20. ledna 2016 v 17:13 | Reagovat

sisi: Přesně. Taky jsem si myslela, že jeho filmům zdaleka není konec, zvlášť když říkal, že kvůli letité práci na HP nemohl natáčet nic vlastního, až pak. Vypadal, že má plány, a na to, jak nabitý měl tehdy v Praze program, to zvládal s přehledem. Ještěže jeho filmy zůstanou zachovány.

Kitti: Já vlastně nejdřív ani nevěděla, jestli sem ten článek dávat. Ale na blogu, kde se to prakticky pořád točí kolem Severuse Snapea a je jasné, že sem chodí hodně lidí, kteří mají rádi Alana Rickmana... když teď vidím, kolik vás tady přišlo vyjádřit svoji vlastní vzpomínku na něj, tak jsem ráda. On se nám nevrátí, ale to zdejší souznění jeho příznivců na mě působí sice smutně, ale zároveň hrozně pozitivně. My na něj nezapomeneme.

Nells: Já to mám úplně stejně. Ještě teď, skoro po týdnu, vždy když rozkliknu tuhle stránku a vidím tam to konečné datum jeho života, tak tomu nemůžu uvěřit. Když člověk přes 20 let někoho obdivuje, tak mu pak logicky musí hodně chybět...

Kathie Jones: Dal mi v životě svými filmy spoustu hodin (v součtu čistého času možná dní, ne-li týdnů) radosti. Za to mu budu vždycky vděčná.

16 Barbora Barbora | 25. ledna 2016 v 1:26 | Reagovat

Evi: s tim kostymem... je na youtube super video "Alan Rickman talks Severus Snape" kde v rozhovoru o tom mluvi a predvadi to. Mam to video hrozne rada, protoze tam vidis zmenu Alan x Severus v nekolika vterinach :)

Zavidim vam vsem kdo jste ho videli na Febiofestu. Ja se posledni pulrok snazila zjistit kde ho spatrit (ziju v Londyne), ale bohuze nikde uz nevystupoval.

Vim ze jeste v listopadu namlouval spot pro studentskou charitu tady v Anglii a vypadal porad dobre. I proto snad doufam, ze nemoc byla necekana a rychla, rakovina je mrcha a kdyz uz to muselo byt tak verim ze pro vsechny je lepsi rychly konec nes mesice/roky utrpeni.

17 ivet ivet | E-mail | 29. ledna 2016 v 12:34 | Reagovat

Byl pro mě pan herec. Ještě teď mě pálí oči, když na to myslím, že ten nahoře si bere tak skvělé lidi a ...
Souhlasím se vším co již bylo napsáno a přidávám že HP jsem začala číst až po shlédnutí prvního dílu a zjištění že tam hraje bylo velmi radostné .
"A protože mi docházejí nápady, půjdeme se opít." Dogma
Tak nějak to tam padlo. Musím se přiznat, že na plakát Metatrona jsem zakázala sahat a tak se mi pokaždé když přijedu k našim zvedne nálada.
FOREVER ALAN

18 sisi sisi | 30. ledna 2016 v 13:54 | Reagovat

tak jsem viděla fotku z pohřbu, pokud to bylo autentické, měl splétanou proutěnou rakev, mnoho květin... jen pár lidí. :-(

19 evi evi | Web | 16. února 2016 v 11:15 | Reagovat

Barbora: jo, to je pěkné video. On ve všech rozhovorech vypadal jako tak milý člověk! Škoda ho...

ivet: Vždycky mě nadchne, když vidím, že tolik lidí na těchhle stránkách zná a má rádo Alana Rickmana nejen v roli Severuse Snapea! Byl báječný ve všech rolích...

sisi: Tipla bych, že rodina chtěla jen malý soukromý pohřeb. On byl celý život tak neokázalý, jistě by to nechtěl jinak...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama