Květen 2015

The Casual Vacancy - Prázdné místo (BBC adaptace)

12. května 2015 v 17:36 | evi |  Kulturní p®ožitky
The Casual vacancy (Prázdné místo), první román J. K. Rowlingové určený pro dospělé, vzbudil v době svého vydání u čtenářů i kritiků poměrně rozporuplné reakce. Jedni ho až nekriticky obdivovali, druzí mu leccos zazlívali od příliš rozvleklého a popisného úvodu, přes charaktery postav, které se Rowlingové po zkušenostech s Harrym Potterem daří mnohem lépe psát, je-li jim pod 18 let, až po pro mnohé příliš drsný a bezvýchodný závěr. Je otázkou, zda by se román se sociální tématikou prodával tak dobře, kdyby jeho autor neměl iniciály JKR, jisté však bylo, že se dřív nebo později dočká televizního zpracování. Což se i stalo a britská stanice BBC vyrukovala letos v únoru s jeho třídílnou adaptací. Kterou jsem jako skalní fanoušek JKR shlédla a s knihou důkladně porovnala. Moje postřehy shrnuté v tomto článku tak logicky obsahují celou řadu spoilerů, a je to tudíž čtení určené především těm, pro něž děj knihy není žádnou novinkou.

Odmítnutí (28. kapitola 3/3)

5. května 2015 v 18:54 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Omlouvám se za veliké prodlení, leč snažím se v poslední době napnout své literární pokusy k účastem na literárních soutěžích a v dubnu končily hned dvě, takže jsem měla napilno, o práci a starání o dítko nemluvě. Ani tuto poslední část 28. kapitoly nemám ještě hotovou, ale její úvodní úsek je tak tklivý, že vám ho sem prostě musím dát s tím, že další kousky budu přidávat, jakmile je dopřeložím. Přeji pěkné čtení! (pozn. dopřeloženo 8. května)

ssSss

Další dva týdny uběhly ve víru návštěv u čerstvě narozených dětí a příprav na Vánoce. Hermiona se pousmála, když Severus začal tak, jako po sexu vždy, hladit její vlasy. Bylo nedělní ráno a zbývaly jim ještě tři hodiny, než bude Hermiona muset vyrazit na setkání se svými rodiči u nedělního oběda podávaného v domě její tety.