Únor 2015

Robert Galbraith - Hedvábník

19. února 2015 v 0:30 | evi |  Kulturní p®ožitky
Dnes zamíří do českých knihkupectví překlad druhého "Cormoran Strikeovského" románu z detektivního prostředí The Silkworm, který napsala autorka knih o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová pod pseudonymem Robert Galbraith. Úspěch prvního románu The Cuckoo's Calling vydaného v roce 2013 (v češtině v roce 2014 pod názvem Volání kukačky) se sice dostavil hlavně poté, co na veřejnost pronikla informace o skutečné totožnosti autora, vypravěčské kvality se mu však upřít rozhodně nedají. O to vřelejšího přijetí se mezi čtenáři i kritiky dostalo druhému počinu (vyšel v červnu loňského roku), a ač detektivní příběhy tohoto typu obvykle nepatří mezi dílka, která bych vyhledávala, opět musím konstatovat, že mě moje oblíbená autorka příjemně potěšila.

Padesát odstínů šedi

12. února 2015 v 16:26 | evi |  Kulturní p®ožitky
Dojmy ze včerejší předpremiéry aneb pět záležitostí, kterých je divák oproti literární předloze ve filmovému zpracování (naštěstí?) ušetřen.

1/ Padesát odstínů Twilight

Ona je chudá, přepečlivá, nepříliš průbojná studentka průměrného vzezření s pár obdivovateli z řad vrstevníků a poněkolikáté vdanou tisíce kilometrů daleko žijící matkou. Brigádničí v obchodě, sportu moc nedá, s nikým ještě nechodila a bez velkých dramat si žije svůj obyčejný život. On je bohatý, sebevědomý, pohledný mladík z přehnaně sympatické adoptivní rodiny. Žije v luxusu, jezdí drahými auty, pyšní se vybraným chováním a navenek je vzorem dokonalosti. Skrývá však děsivé tajemství, které by pro Ni mohlo znamenat nebezpečí, jenže Ona, třebaže se vedle něj neustále podceňuje, je především holka milující a vytrvalá, která má k dispozici mnoho set stran knihy, na nichž může hledat cestičku k jeho srdci. Teď už jen stačí dosadit jména Bella a Edward a rázem jste v upírské romanci Stmívání. Nebo Anastasia a Christian, kteří vás nasměrují k jednomu ze současných fenoménů - Padesáti odstínům šedi.