Listopad 2011

Odmítnutí (17. kapitola 3/3)

27. listopadu 2011 v 19:49 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Náklonnosti Severuse a Hermiony si již v jejich okolí všiml leckdo. Teď už jen zbývá, aby si této skutečnosti všimli oni sami;-)

ssSss

Po celou neděli pociťovala Hermiona značný neklid a tomuto stavu její mysli neprospěla ani cesta k rodičům na nedělní oběd. Vztah s matkou se stále držel poblíž bodu mrazu a Hermiona raději odešla brzy, vymlouvajíc se na bolest hlavy. Nebyla to zas taková lež - ať už bylo tepání v jejích spáncích způsobeno přemírou šampaňského nebo rozhovorem s Nevillem, nutně potřebovala dostat se na čerstvý vzduch.

Odmítnutí (17. kapitola 2/3)

22. listopadu 2011 v 17:45 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Druhá část sedmnácté bradavicko-večírkové kapitoly, v níž v jednom okamžiku autorka ústy Minervy McGonagallové částečně cituje známé Yeatsovo: "Našlapuj měkce, neboť šlapeš po mých snech." Můžete odhadovat, komu to tak asi říká;-)

ssSss

Jak večer pokračoval, zjistila Hermiona, že je její pohled znovu a znovu přitahován Severusem. Toho večera vyhlížel docela elegantně, pomyslela si. Dobře střižený oděv a tmavé vlasy ho dozajista odlišovaly od všech ostatních. Nikdy nebude tím, co většina žen považuje za pohledného muže, byl však nepopiratelně výrazný. Jeho bledá tvář a zahnutý nos vyvolávaly dojem tvrdé a nezlomné povahy, černé oči však kolem něj zároveň vytvářely atmosféru tajemna. Vyzařovala z něj inteligence - mohla ji skoro cítit přes celou místnost - a uvažovala nad tím, proč nedokázala ocenit tak neuvěřitelnou chytrost, když ještě studovala.

Odmítnutí (17. kapitola 1/3)

15. listopadu 2011 v 18:06 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Dokončení Portrétu pro Bradavice mi dává prostor - zajisté k nemalé potěše přívrženců páru HG/SS - pokračovat v překladu povídky Odmítnutí. Sedmnáctá kapitola, která nás přehoupne do druhé poloviny tohoto dílka, je uvozena Sonetem 154 - posledním ze sbírky sonetů Williama Shakespeara, které byly prvně publikovány v roce 1609, v originálním znění k přečtení zde. Pro připomenutí jen dodávám, že jsme Severuse a Hermionu opustili ve chvíli, kdy vstupovali do Velké síně na večírek u příležitosti odchodu Pomony Prýtové do důchodu;-).

17. Cestou počestnou

Nechal Bůh lásky, usnuv pojednou,
louč opodál, jež srdce rozžíná,
tu zástup nymf hnán cestou počestnou
přišel v ten kout a dívka nevinná
mu odňala louč, jíž plamen pouhý
legie srdcí vydal lásce v plen,
tak generál spalující touhy
byl rukou cudnou v spánku odzbrojen.
Pak svrhla louč v ledovou studnici,
těm lásky žár ji k lázni ohříval,
kdož přišli sem chorobou trpící;
já milenky otrok též o léčbu stál,
že lásky žár - tolik jsem dokázal -
led nezchladí a láska trvá dál.

William Shakespeare, Sonet 154

Třetí výročí založení stránek

13. listopadu 2011 v 3:24 | evi |  Blogoviny
Dnes je tomu právě tři roky ode dne, kdy jsem na blogu e-vismaior zveřejnila první článek - prolog k Portrétu pro Bradavice. A tak nastal opět čas na malou rekapitulaci toho, co se tady v předchozím roce odehrálo. A také na jedno malé oznámení;-)

Tři roky s Portrétem pro Bradavice...

10. listopadu 2011 v 22:41 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
...aneb doslov autorky o jejím vnitřním vyrovnání se s fascinujícím světem Harryho Pottera a s jeho postavami, z nichž některé dlouhá léta nemohla dostat z hlavy.

Portrét pro Bradavice - Epilog 4/4

6. listopadu 2011 v 22:10 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
A je to tady - takřka přesně po třech letech od chvíle, kdy jsem spustila tyto stránky publikováním prologu Portrétu pro Bradavice, je tady poslední část epilogu a s ní i odpověď na otázku, zda Severus Snape přežil. První polovina dnešního textu vám jistě bude povědomá - je převzatá z knihy a pro účely Portrétu drobně upravená. Snad mi J. K. Rowlingová i pan Medek odpustí:-) A než se začtete do závěru tohoto veledíla chtěla bych vám moc poděkovat za to, jak se tady v těch posledních dnech rozjela diskuze. Nic by mě nemrzelo víc, kdybych ukončovala tenhle dlouhý příběh marně čekajíc, jestli mi k tomu někdo něco řekne. Byli jste vážně bezvadní:-)

Portrét pro Bradavice: Epilog (4/4)

Brumbálova pracovna. Tma za okny a ředitel tiše přecházející sem a tam. Jeho hlas ke Snapeovi doléhal mlhou vlastních myšlenek a on se sotva dokázal soustředit na to, co mu Brumbál povídá. Zaznamenal důležitou informaci, automaticky se na ni zeptal, ale následující ředitelova slova ho dokonale probrala ze zamyšlení:

Portrét pro Bradavice - Epilog 3/4

5. listopadu 2011 v 15:22 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
Předposlední část Portrétu pro Bradavice nás přenese v čase opět o něco dál...

Portrét pro Bradavice: Epilog (3/4)

V Bradavicích právě začínal nový školní rok a žáci i profesoři se shromáždili ve Velké síni k zahajovací hostině. Od porážky Voldemorta uplynulo pět let, a kdo by se nyní podíval na opravený bradavický hrad, nepoznal by, že byl během závěrečné bitvy prakticky zničen.

Portrét pro Bradavice - Epilog 2/4

3. listopadu 2011 v 20:33 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
Druhá část epilogu. Ještě před dvěma nebo třemi měsíci měla povídka končit právě touto částí, která si stále zachovává otevřené vyústění. Jako čtenář však otevřené konce nemám ráda a z vašich nedávných komentářů jsem pochopila, že ani vy byste takový závěr neocenili. Snad jsem ještě uvažovala o napsání alternativního zakončení, které by si přečetli jen zájemci. Jenže vy byste si to stejně přečetli všichni:-) A tak bude mít epilog nakonec ještě další dvě části. Uvidíme, zda se vám budou líbit:-)

Portrét pro Bradavice: Epilog (2/4)

Matka se do ateliéru vydala hned následující den a Severin ji sledoval jako stín. Přistavil si k větracímu otvoru z chodby bedýnku od hrušek, aby pohodlně viděl dovnitř, a netrpělivě čekal, až opět uvidí otcův obraz. Matka z plátna stáhla přehoz, zkontrolovala povrch malby a začala pracovat na jejím zasazení do rámu. Otec se na nějakou dobu ocitl obličejem přivráceným k desce pracovního stolu, k Severinovu překvapení však nic neříkal a mlčel kupodivu i Legrandův portrét.

Portrét pro Bradavice - Epilog 1/4

2. listopadu 2011 v 9:59 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
Kdysi dávno jsem v rozcestníku Portrétu pro Bradavice zadoufala, že jednoho dne snad skončí epilogem. Ani se mi nechce věřit, že ten den skutečně nadešel. Kdo četl povídku nedávno, možná má ještě v paměti, že je celá vyprávěná z pohledu hlavní hrdinky s výjimkou prologu - a v epilogu se k jiným pohledům na příběh opět vracím...

Portrét pro Bradavice: Epilog (1/4)

Toho dne měl malý Severin Belart hodně o čem přemýšlet. Seděl na posteli ve svém pokoji a hleděl do okna vedoucího do ztichlého dvora uprostřed bloku domů, v němž s matkou bydleli. Dvůr byl ponořený do večerního šera, ale Severin houstnoucí tmu sotva vnímal, hlavu plnou zmateně vířících myšlenek, kterým se marně pokoušel dát určitý řád.

Portrét pro Bradavice (35.5.)

1. listopadu 2011 v 1:08 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
Pochybuji, že by někdo z vás vydržel čekat až do této pozdní hodiny, svědomí mi nicméně nedalo a po návratu do tepla domova jsem ještě počítač pustila, abyste tu měli kapitolu alespoň na ráno. Na začátku je ještě trochu vzpomínání, ale pak se děj vrací k profesorce McGonagallové a důvodu, proč za Nathalií přišla...

Kapitola třicátá pátá: Venkovské sídlo (5. část)

Za méně než rok se sled Nathaliiných obrazovideckých kreseb uzavřel. Celý kouzelnický svět slavil, Voldemort padl a dobro zvítězilo. Tak psaly kouzelnické noviny, pro Nathalii to však znamenalo jediné - Severus Snape byl mrtev.