Povídka, která dala ve fan fiction vzniknout pojmu „Mary Sue“

17. září 2011 v 17:32 | evi |  Postřehy
Mezi čtenáři a autory fan fiction je zřejmě jen málo těch, kteří by neznali pojem Mary Sue. Tato krásná, dokonalá, všemi kanonickými postavami milovaná hrdinka zachraňující svět v minutě nejtemnější se pravidelně objevuje v povídkách napříč všemi fandomy už dlouhá desetiletí, svoje jméno však dostala až v 70. letech 20. století, kdy americká fanynka seriálu Star Trek Paula Smith pohoršená neustálým objevováním se tohoto typu ženské postavy ve všech fanouškovských povídkářských časopisech sepsala kratičkou parodii "A Trekkie´s Tale" s hrdinkou jménem Mary Sue v hlavní roli. Text povídky pro překlad a další informace pro tento článek jsem čerpala z rozhovoru s Paulou Smith z 29. května 2010.


Mary Sue se poprvé objevila v parodii autorky Pauly Smith "A Trekkie´s Tale" zveřejněné v roce 1973 ve startrekovém fanzinu Menagerie 2. Paulu Smith přivedl ke science fiction její otec a její jméno se s fan fiction točící se kolem seriálu Star Trek pojí od samotného počátku - v průběhu let prošla na tomto poli všemi možnými profesemi od spisovatelky přes vydavatelku, recenzentku a komentátorku až po organizátorku fanouškovských setkání. V současné době přednáší na matematické fakultě Univerzity ve Waterloo v Ontariu, ale i tak se snaží najít si čas alespoň na každoroční setkání MediaWest*Con.

Paula Smith - autorka pojmu Mary Sue

V rozhovoru se Cynthií W. Walker Paula Smith uvádí, že v začátcích fenoménu Star Trek četla všechno, co se jí dostalo pod ruku. Fan Fiction tehdy vycházela ve fanouškovských časopisech, některé povídky byly dobré, pár jich bylo dokonce výborných, ale většinou se jednalo o brak, při jehož přelouskávání čtenáři dost trpěli. Každý fanzine tehdy údajně obsahoval alespoň jednu povídku, jejíž hlavní hrdinkou byla dospívající dívka, nejmladší absolventka Hvězdné flotily všech dob, do níž se okamžitě po jejím objevení se na Enterprise zamilují všichni hlavní členové posádky, následující dobrodružství se točí výhradně kolem její postavy a každý ve vesmíru se sklání před jejími znalostmi a schopnostmi. Mimoto obvykle disponuje očima či vlasy neobvyklé barvy a navíc bývá napůl vulkánského původu.

Jednoho dne pak Paula Smith narazila na další takovou povídku, kde se totéž opakovalo v bledě modrém, ale tentokrát to už i na její vkus přesáhlo rozumné meze. Opět se jednalo o mimořádně mladou dívku, která jakmile se objevila na můstku, tak jí propadli jak Kirk, tak i Spock, k nimž se záhy přidali i Scotty a McCoy, ovšem všichni čtyři si drželi odstup plný respektu, neboť hrdinka měla oči jen pro Chekova. Pak přišla klasická zápletka se zajetím na jakési planetě, z něhož hrdinka všechny osvobodila a nakonec sama tragicky zemřela.

Paula Smith neváhala a vyšvihla kratičkou povídku, kde víceméně shrnula výše uvedené a hrdinku nazvala Mary Sue. Vůbec netušila, že právě stvořila pojem, který se celosvětově uchytí a stane se i jedním z termínů citovaných na Wikipedii. Následně totiž začala psát kratičké recenze na jednotlivé fanziny, které zveřejňovala v dalších fanzinech. A jelikož se podobné hrdinky objevovaly ve značném množství povídek, začala těmto povídkám v recenzích říkat ve zkratce prostě "poručík Mary Sue povídka" - nejdřív to musela vysvětlovat, ale postupně se toto označení tak ujalo, že už vysvětlení ani nepotřebovalo.

Paule Smith vadilo nejvíc asi to, že taková Mary Sue na sebe nejen strhává všeobecnou pozornost, ale dokonce i mění charaktery jednotlivých kanonických postav. A o to většina čtenářů nestojí. Jistě, i ona uznává, že kvalitní originální postava začleněná do povídky může mít na ostatní postavy určitý vliv a může je i změnit - a přitom to nutně nemusí být Mary Sue. Jenže napsat takovou postavu, to už vyžaduje skutečně dobrého autora. Čtenář musí být schopen se s takovou postavou do jisté míry ztotožnit, ale musí při čtení zároveň dostat prostor k vlastním úvahám. Musí se jednat o postavu zajímavou, ale přesto lidskou s obvyklými chybami tak, aby čtenáře vzala za srdce. Hlavní hrdinka by sice měla být čtenáři natolik sympatická, aby ji chtěl víc poznat, ale zároveň by neměla v příběhu působit jako černá díra, která vychyluje všechno kolem sebe z obvyklé dráhy.

V následujících letech pak Paula Smith dospěla k zobecnění pojmu Mary Sue - je to zpravidla dívka ve věku teenagera, která v sobě náhle objeví moc (nejlépe své vlastní sexuální přitažlivosti). Dospěje a lidé kolem ní ji začínají brát vážně. Podle Pauly Smith tímto stadiem psaní v příslušném věku prochází prakticky každá autorka a promítá do takové hrdinky samu sebe. Zvláštní však je, že u mužských verzí si toho málokdo povšimne. Asi, že u chlapů ta dokonalost působí tak nějak přirozeněji;-)

A nyní již samotný překlad povídky:

*****

Příběh podle trekkie

"Jéžiš, jejda, jémináčku," pomyslela si Mary Sue, když vstoupila na můstek Enterprise. "Tak jsem tady, nejmladší poručík flotily - je mi jen patnáct a půl."
Přišel k ní kapitán Kirk.
"Ach, poručíku, jsem do vás úplně blázen. Vyspíte se se mnou?"
"Kapitáne! Já nejsem tenhle typ dívky!"
"Máte pravdu a já si vás za to vážím. Tak, převezměte na chvíli velení lodi a já nám zajdu pro kafe."
Na můstek přišel pan Spock.
"Co děláte ve velitelském křesle, poručíku?"
"To mi přikázal kapitán."
"Dokonale logické. Obdivuji vaši mysl."

Kapitán Kirk, pan Spock, doktor McCoy a pan Scott se přenesli s poručíkem Mary Sue na Rigel 37. Byli napadeni zelenými androidy a uvrženi do vězení. Ve slabé chvilce se poručík Mary Sue svěřila panu Spockovi, že i ona je napůl vulkánského původu. Rychle se však dala dohromady, otevřela zámek svojí vlásenkou a všichni se vrátili zpět na loď.

Na palubě ale doktor McCoy a poručík Mary Sue zjistili, že všichni, kteří se přenesli dolů, byli vážně napadeni robotky přelétavé rýmy, Mary Sue ne tak silně. Zatímco čtyři důstojníci zmírali na ošetřovně, poručík Mary Sue řídila loď a řídila ji tak dobře, že obdržela Nobelovu cenu za mír, vulkánský Řád za statečnost a tralfamadorské Vyznamenání Robhooda Blaženého.

Choroba ji však nakonec dostihla a ona vážně onemocněla. Na ošetřovně naposledy vydechla v kruhu kapitána Kirka, pana Spocka, doktora McCoye a pana Scotta, kteří nepokrytě trpěli nad ztrátou jejího krásného mládí a mladistvé krásy, inteligence, schopnosti a dobroty vůbec. Datum jejího narození je dodnes na Enterprise státním svátkem.

*****

Tak - a to je vše. Věřili byste, že právě toto stálo za vznikem "fenoménu" Mařen?:-)
 


Komentáře

1 Natalie Fotopoulos Natalie Fotopoulos | Web | 17. září 2011 v 17:43 | Reagovat

:D :D Myslím, že je dobře, že jsi to sem dala. Snad všichni už ví, co to znamená, když se řekne Mary Sue, ale pochybuju, že ví, jak to vzniklo. Je to zajímavé a ta parodie je hodně vtipná. Bohužel, některé dívky píší hodně podobně a myslí to naprosto vážně.

2 evi evi | Web | 17. září 2011 v 18:09 | Reagovat

Natalie Fotopoulos: No jo, na Googlu je to k dohledání okamžitě, ale divila jsem se, že jsem nikde nenašla český překlad, když se to v české FF pořád tak řeší. A to jsem dokonce našla i české diskuze, z nichž vyplynulo, že to diskutující nepochopili a měli za to, že tu povídku vážně myslí i Paula Smith:-D

3 nel-ly nel-ly | 17. září 2011 v 18:21 | Reagovat

:D :D :D kriste pane
věděla sem, tak jemně, z čeho asi Mary Sue prochází, ale takhle uceleně jsem to podané ještě neviděla

btw. vím, že to nezní zrovna mile, ale asi mě ta fotka k autorce toho pojmu nepřekvapila... no, to už jsou moje dojmy

Každopádně MS žije, já svoje malé miluju a milovat budu, a za krátký čas jsem si zkusila druhou knihu ze žánru YA Fantasy a to jsou mařeny jak vyšité, lidem se to prostě líbí (btw. harlekýnky nikdy nezemřou! bohužel)

4 evi evi | Web | 17. září 2011 v 18:33 | Reagovat

nel-ly: Mě zas tak nějak nepřekvapilo, že učí na univerzitě matiku:D Ale v sedmdesátých to byla čerstvá dvacítka, to asi vypadala jinak:D Hele, ono jde fakt o to, jak se to napíše - někdo považuje za Mary Sue málem každou ženskou hrdinku včetně originálních, ale i tady ta autorka uznává, že když je autor při smyslech, tak to může být úplně v pohodě:D

5 P. D. P. D. | 17. září 2011 v 20:06 | Reagovat

ač jsem naprostý ignorant, s termínem mary sue jsem se setkala taky ( i když až potom, co ji myslím polagara zmínila někde u mě v komentářích) a začala jsem si vyhledávat, co to vlastně znamená. jistě, je to přirozené a nevyhnutelné, myslím, že si tím asi projde každý. jak jinak začít psát, než vyjít z bod, který známe všichni a o který se můžeme opřít - o sebe samé. smutné je, když na tom člověk i skončí. když jsem si kdysi někde pročítala charakteristiku správné mary sue, říkala jsem si jen: "do háje, sedí, do háje, sedí, do háje, taky..." prostě jsem skoro všechny body dohledala i u své hrdinky. naštěstí ale já nejsem tak úplně mentálně v pořádku, takže se to může tvářit originálně.
autorku chápu, jak jí asi muselo být a proč to napsala. já takhle jednou začala psát svou vlastní telenovelu, ale ono to nejde, když už samotná telenovela je parodie sama o sobě... :-D

6 Awia Awia | Web | 17. září 2011 v 20:23 | Reagovat

:D A teď si vezmi, že Paula ji tu dokázala vystihnout na půl stránce, ale ostatní ji většinou popisují na příběhu o padesáti kapitolách! :-D

7 JSark JSark | 17. září 2011 v 21:51 | Reagovat

Zaujímalo by ma, aký termín by bol pre mužskú verziu Mary Sue. :-D
Ozaj, nepíše sa toto meno Marry? :-?

8 P. D. P. D. | Web | 17. září 2011 v 22:12 | Reagovat

myslím, že to je gary stu nebo tak nějak... (nebo old shatterhand :-D )

9 dorotka dorotka | 17. září 2011 v 23:02 | Reagovat

mary sue , to jmeno mi evokuje horory dle mistra hororu Hickoka :) :-)

10 lilalila lilalila | 17. září 2011 v 23:47 | Reagovat

milé dámy-nešahajte mi na Máryš Suejovie! Je to môj vzor, snažím sa s ňou roky stotožniť,recyklujem a všakovako-inako nasledujem jej snahy zachrániť svet a slovenské národné hospodárstvo. Ja ju  milujem ...a vlastne sa s ňou tiež chcem vyspať a nevadí že tam bola predo mnou celá posádka Enterprise, školská fotbalová elita a Severus Snape /myslím na premene svojho charakteru-of course/:-D NECH ŽIJE MARY SUE :-P

11 Sargo Sargo | 18. září 2011 v 0:50 | Reagovat

Kdo jiny by mohl byt nesladacky trekie, nez matematicka :-D
Zatouzila jsem si nejakou napsat...

A diky za clanek! :-))

12 Katherine Katherine | Web | 18. září 2011 v 0:55 | Reagovat

Teeda, termín Mary Sue jsem pochopitelně znala, ale tahle povídka mi až doposud zůstala utajena. Díky :D

13 Emily Emily | Web | 18. září 2011 v 1:28 | Reagovat

Tak jestli tohle je  začátek Mařen tak to potěž koště....wow

14 Elza Elza | 18. září 2011 v 10:57 | Reagovat

Díky! Trochu jsem pátrala po původu Mařenek, ale takto daleko jsem se nedostala. :-D Pěkný postřeh s těmi mužskými obdobami... co takový Patnáctiletý kapitán, nebo samotný Potter? :-D  :-D  Ani se Rowlingové nedivím, že hrdinou kánonu udělala kluka a ne holku... *;-) A mezi námi... Hermiona má také mnohé neobvyklé vlastnosti... :-D

15 evi evi | Web | 18. září 2011 v 15:14 | Reagovat

P.D.: Jo, ona i Paula Smith se v tom rozhovoru přiznala, že si příběhy s Mary Sue taky vymýšlela, ale že nikdy nedospěla až tam, aby je házela na papír.
Prý "do háje, sedí":-D:-D Hele, Julinka je podle mého úplně v pohodě:D Ty, jo, psát telenovelu - odvaha:-D

Awia: To mi povídej:-D

JSark: Vždycky jsem viděla Mary. A mužská verze je skutečně například Gary Stu nebo Marty Stu nebo taky Wesley Sue (anebo taky Pacciou zmíněný Olda drtící ruka:D) Anebo taky Harry Potter anebo Superman a tak bychom mohli pokračovat dál:D

dorotka: :-D

lilalila: Ale tak zas to je taky pravda - kdy už se člověk vyspí s někým, s kým zaručeně spal i Severus Snape, že jo...:D

Sargo: To prostě vůbec nebylo překvapivé. Divila bych se víc, kdyby to třeba byla celoživotní žena v domácnosti:D Jen piš, piš, potřebuju rozptýlení...

Katherine: Já si taky myslela, že je to vážně míněná tak padesátistránkvá četba. A ona je to kratičká parodie:-)

Emily: Přesněji jsem měla napsat spíš začátek jejich pojmenování jako Mary Sue. Paula Smith tam taky zmiňuje, že prý někdo našel jakousi Mařenu už tuším v něčem 150 let starém8-)

Elza: Ano, ono se to u kluků tak nějak víc snese, to tam Paula Smith zmiňuje taky. Něco jako že ať už chceme nebo ne, tak vzorem a hybnou silou dějin jsou většinou muži, takže jejich mařenkovštění není tak nápadné:-D

16 Tina Tina | 18. září 2011 v 15:48 | Reagovat

Priznám sa, že aj keď som vedela, čo pojem Mary Sue znamená nikdy ma nenapadlo, že to má takúto históriu :D ... to keby v HP nebol Harry ale jeho ženská obdoba-fúú tak Mary Seuovká ako vyšitá :-D ...ale je to skutočne, že nech rozmýšľam ako chcem tam si neviem spomenúť žeby som narazila na nejakú mužskú Mary, no ženských bolo dobludu... a z toho vyplýva, že buď som skutočne na žiadnu nenarazila alebo (a keďže nie som naivka prikláňam sa práve k tej druhej možnosti :D ) že som si jednoducho neuvedomila že je to mužská Mary 8-O ...normálne si mi tým článkom nasadila chorbáka do hlavy ??? :D

17 Elza Elza | 18. září 2011 v 16:42 | Reagovat

...tak jsem o tom přemýšlela, a napadlo mne, kdo byl dokonalou Mařenkou dle úvodní definice... Babička! Její příjezd byl toužebně a s rozechvěním očekáván, okamžitě se do ní zamilovali všichni včetna pana otce mlynáře, kuřátek a psa... a když na konci umírá, i životem okoralá kněžna slzu uroní... :D Takže ony se ty definice dají vztáhnout na kohokoliv... :-D

18 Fly High Fly High | 18. září 2011 v 18:56 | Reagovat

Mary Sue jsem poprvé slyšela (viděla) na blogu Blanch, tak před pěti lety. Věděla jsem už v tu dobu, že ji píšu, ale bylo mi to fuk.:D Ta moje byla fakt echt Mařena, ještě dneska se červenám, když si na to vzpomenu.
Nedávno jsem takový článek četla na fanfiction.net, takže to pro mě není novinka, ale přímo tu povídku jsem neviděla, tak jsem fakt ráda:D Mařenky vládnou světu!

19 Fly High Fly High | 18. září 2011 v 18:57 | Reagovat

A staré Mary? Bronteová, Austenová...:)

20 evi evi | Web | 18. září 2011 v 19:07 | Reagovat

Tina: Je fakt, že mužské verze se vyskytují především v originální tvorbě - všichni ti zachránci světa od Harryho přes Nea z Matrixu, Supermana, Spidermana, Batmana a vůbec), kde je na ně člověk tudíž tak nějak zvyklý. Ale FF píšou většinou ženy, tudíž jsou tam Mary Sue ženskými postavami. A to už bije do očí:D Ale takový Harry je ve FF často ještě víc dokonalý než v originálu - nezřídka najednou ovládá bezhůlkovou magii, stává se zvěromágem atd. - tudíž i tady mají autorky občas potřebu ho ještě víc pomařenkovštět:D

Elza: Dokonalá úvaha:-D:-D Až na ten teenage věk, který už má dávno za sebou:-D

Fly High: Já jsem pořád přesvědčená, že s určitým nadhledem lze napsat solidní mařenku tak, že je z toho ještě veliká legrace k potěše autora i čtenáře. Bohužel ten nadhled člověk získává až s věkem - tj. 14letá slečna píšící o nějaké té Mary Sue s platinovými vlasy a fialkovýma očima s hvězdičkami bude z některých komentářů čtenářů vždycky nepříjemně překvapená...

21 Elza Elza | 18. září 2011 v 20:03 | Reagovat

[20]:...inu, znáš to... kůň jednou hříbětem, člověk dvakrát dítětem... 8-)

22 lilalila lilalila | 18. září 2011 v 20:07 | Reagovat

priznajme si  to- svet potrebuje ženskú "jež vysokýma morálnyma a chrakterovýma vlastnostáma -a dalšíma úžasnýma schopnostáma -na všecky okolo sebá pozdvihujúúúco :-D  póóósobí....to, že hrdinku z krásnych historických románov- ženu múdru, cnostnú, jemnú, vzdelanú, ušľachtilú a spanilú, ktorá jediným rozhovorom/alebo dvoma/ dokázala priviesť hrdinu/záporného/ na správnu životnú cestu, zmeniť ho a podrobiť si jeho srdce atď vystriedali teenagerky nezriedkavo úžasných schopností a zriedkavo panny, ktoré jediným uhryznutím, kúzlom, sekom, kopom, šatičkami od dióra....dokážu hrdinu/akéhokoľvek/ premeniť na mŕtvolu, otroka, rôsol, entitu...je holt evolúcia...alebo skôr devolúcia? O_O :-D  8-) asi aj ja stvorím dáku poviedku o Mary Sue...a možno to budú dvojčatá, nech ich je viac- áno Mary a Sue :-D

23 Jana Jana | 18. září 2011 v 20:25 | Reagovat

A nebude výskyt Mary Sue souviset i s tím, že v originálních dílech je málo výrazných ženských postav? Třeba v HP kromě Hermiony a Ginny jsou převážně už jen "k párování nepoužitelné exepláře" jako Minerva a Sibyla.

Ale Mary Sue může být i docela fajn, když má autorka soudnot a nepřehání to.

Bohužel je víc těch, které to přeženou. Ve většině takových povídek narazíte, kromě Mary Sue i na dokonale vypracované svaly a neodolatelný šarm Severuse S.(či jiného chlapa), kterému houfně padají ctitelky k nohám.

24 evi evi | Web | 19. září 2011 v 10:16 | Reagovat

Elza: Tak jasně. Ona i ta babička musela být koneckonců v mládí sexuálně přitažlivá - Slovanka, holka krev a mlíko - prostě to v ní zůstalo až do stáří:-D

lilalila: Proto jsem vždycky měla ráda Jane Austenovou. Když Elizabeth přivede pyšného pana Darcyho k pokoře a úctě i k lidem, co nejsou až tak za vodou jako on - no to člověk doslova žere, takové zápletky:D Přeměnit někoho v entitu, snažím si představit, že bych něcotakového napsala:D Ne, asi to nechám na tobě a dvojčatech Mary a Sue:-D

Jana: To máš určitě pravdu. Zatímco v Pánu prstenů se čtenářky mohou identifikovat s Arwen či Eowyn, tak v HP měly jenom šprtku Hermionu a poměrně n udnou Ginny. Myslím, že to hodně přispělo k tomu, proč si tolik autorek (včetně mě) do HP ženské postavy přimýšlí. Těch použitelných a navíc ve věku k oblíbeným hrdinům (Severus) je tam vskutku málo. A co se Severuse týče, tak mě vždycky dostávají do kolen ty černé boxerky, které se na něm v FF povídkách v noci pravidelně objevují místo knižní noční košile:-D

25 Irbise Irbise | Web | 9. října 2011 v 16:21 | Reagovat

tak tohle je skvělý... je fain vědět jak tenhle fenomén vzniknul :D

26 Elza Elza | 30. října 2011 v 16:04 | Reagovat

Pro všechny, kdo si touží přečíst parodii na MarySue povídky, a tudíž nejlepší 'MS' povídku, co jsem kdy četla:
http://www.potterpovidky.cz/web/viewstory.php?sid=742&textsize=3&chapter=1
:D

27 evi evi | Web | 1. listopadu 2011 v 0:56 | Reagovat

Irbise: Taky si myslím:D

Elza: Ajaj, díky za tip, zase budu mít co číst:D

28 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 21:17 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

29 Haruhi Haruhi | Web | 3. ledna 2015 v 17:08 | Reagovat

Tak to je skvělé :D A přestože čtu a píšu fanfiction nějakých osm let až teď jsem se setkala s pojmem Mařena :D A fakt mě to rozesmálo, Mary Sue zní tak hezky nevinně, ale Mařena, ta vystihuje povídky tohohle typu asi nejlépe.

30 evi evi | Web | 18. května 2015 v 10:51 | Reagovat

Haruhi: jo jo, Mařena je skvělý "pojem":-D

31 BalathaSebra BalathaSebra | 17. srpna 2015 v 15:40 | Reagovat

Týjo, pojem Mary Sue i "Mařena" jsem se už setkala a dokonce jsem i přemýšlela, kde se na to přišlo, ale nedokopala jsem se k tomu, abych si to našla. A co se týče povídky, kterou sem "sdílela" Elza, tak ta je naprosto dokonalá a doporučuji všem přečíst :D

32 evi evi | Web | 1. února 2017 v 11:23 | Reagovat

BalathaSebra: Já se právě dokopala a od té doby mi často připadá, že se za Mařenu často označují i postavy, na které už by to samotná autorka toho pojmu nevztahovala;-)

33 Robertled Robertled | E-mail | Web | 8. dubna 2019 v 17:22 | Reagovat

great post to read <a href=https://www.ccn.com/mobilego-mgo-is-now-available-on-leading-gaming-market-xsolla/>MobileGo coin reddit</a>

34 SteveSweaf SteveSweaf | E-mail | Web | 8. dubna 2019 v 22:24 | Reagovat

use this link <a href=https://www.gamasutra.com/view/pressreleases/312089/World_esports_champion_Team_Secret_joins_GNation.php>gnation</a>

35 ThomasHem ThomasHem | E-mail | Web | 15. dubna 2019 v 12:48 | Reagovat

идеальный сайт https://lolzteam.net/market/

36 woodiskingser woodiskingser | E-mail | Web | 25. dubna 2019 v 0:09 | Reagovat

Problem mit Javascript. Nachricht zu den Einstellungen. Hilfe!

My english is poor :).

37 Thomasnep Thomasnep | E-mail | Web | 30. dubna 2019 v 19:44 | Reagovat

первостатейный веб сайт <a href=https://www.klerk.ru/materials/2018-11-14/480630/>рабочее зеркало мостбет сегодня и сейчас</a>

38 Freemanreopy Freemanreopy | E-mail | Web | 1. května 2019 v 13:13 | Reagovat

<a href=https://obuff.ru>кроссовки nike air jordan 1</a> - кроссовки under armour hover, купить кроссовки puma в москве

39 Brianbeaub Brianbeaub | E-mail | Web | 16. května 2019 v 18:29 | Reagovat

<a href=http://scano-ff.su>Скан паспорта и инн</a> - Фото с паспортом у лица, Фото с паспортом у лица

40 RalphHox RalphHox | E-mail | Web | 20. června 2019 v 21:27 | Reagovat

<a href=http://garusnop.biz/>Продам кошельки Qiwi</a> - Продажа Yandex кошельков, Продажа киви кошельков

41 checkvilkip checkvilkip | E-mail | 10. září 2019 v 19:18 | Reagovat

I am trying to check web but i can't find search boxx ;/

42 Ronniemof Ronniemof | E-mail | Web | 15. září 2019 v 10:58 | Reagovat

<a href=https://pro-papers.com/blog/how-to-title-an-essay>https://pro-papers.com/blog/how-to-title-an-essay</a> - papers service, do my english homework

43 Gregoryomibe Gregoryomibe | E-mail | Web | 16. září 2019 v 2:50 | Reagovat

have a peek at this site  
<a href=https://kristysteens.com/pl/153-cuddly-milf-chanel-preston-loves-to-tease-her-step-daughters-pussy.html>Cuddly milf Chanel Preston loves to tease her step daughter's pussy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama