Červen 2011

Odmítnutí (14. kapitola 4/4)

30. června 2011 v 18:17 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Poslední část čtrnáctky, v níž Hermiona konečně sdělí Severusovi své rozhodnutí, je docela krátká, a tak vás na ni nenechám čekat - i proto, že bude následovat krátká odmlka - aneb sláva, prázdniny začínají!:-)

ssSss

Severus už téměř hodinu přecházel sem a tam po podlaze svojí pracovny. Litoval, že nabídl Hermioně práci asistentky, neboť za to zjevně nebyla dost vděčná. Když se tak ukvapeně rozhodl nabídnout jí to místo, očekával, že ho okamžitě přijme. Cítil se poněkud vyvedený z míry, že s jeho návrhem nesouhlasila, a to i přes její prohlášení o tom, jak hluboce si toho váží.
Bylo už sedm hodin, když konečně zaslechl její váhavé zaklepání na vchodové dveře. Zhluboka se nadechl, ujistil se, že jeho obličej nevyzařuje nic jiného než nejpřísnější výraz mistra lektvarů, sestoupil po schodech a otevřel dveře. Vypadala jako divoženka: její zornice byly rozšířené a vlasy jí povlávaly kolem hlavy jako svatozář. Napadlo ho, že taková hříva vlasů, pokud by je nosila rozpuštěné, jistě nebude přípravě lektvarů příliš prospěšná.

Odmítnutí (14. kapitola 3/4)

28. června 2011 v 18:03 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Dnešní kapitola jistě potěší všechny příznivce poněkud potrhlého strýčka Lance...

Následujícího odpoledne zhruba kolem čtvrté hodiny začínala mít Hermiona dojem, že už s ní její matka nikdy v životě nepromluví. Po nedělním obědě sdělila rodičům novinky, načež následovala záplava slz ze strany její matky, zatímco otec zaraženě mlčel. Už tak bylo pro Jane Grangerovou dost špatné, že by z její dcery měla být v tak útlém věku rozvedená žena, ale to, že zůstane připoutaná ke svému odcizenému manželovi, tak to už na ni bylo prostě příliš. A jakmile oschly slzy, započal veliký křik. Matka trvala na tom, aby se Hermiona vrátila k nim domů, jenže ta když si vzpomněla, jak nesnesitelnou frustraci vždycky zažívala při každoročním prázdninovém odloučení z kouzelnického světa, jednoznačně odmítla. Hlasitost křiku se pak samozřejmě vystupňovala a Hermiona se raději s omluvným pohledem vyslaným k otci stáhla do relativně klidného útočiště Kensingtonského náměstí.

Odmítnutí (14. kapitola 2/4)

21. června 2011 v 19:05 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Další kousek čtrnáctky do původně deštivého, ale nyní kupodivu slunečného dne...

ssSss

Hermiona se nenasytně ládovala už druhou porcí zapékaného hovězího s ledvinkami. U stolu naproti ní posedávala Moe a Hermiona začínala mít dojem, že jí ze skřítčina blaženého výrazu co nevidět zaskočí.
"Moe," pravila s plnou pusou, "ty jsi ta nejlepší kuchařka v celém Londýně. Možná dokonce na celém světě."

Odmítnutí (14. kapitola 1/4)

15. června 2011 v 16:13 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Čtrnáctá kapitola povídky Denial od little beloved na tu třináctou bezprostředně navazuje, a tak i já bezprostředně navážu se svým překladem, třeba i proto, abyste měli zítra během stávky co číst;-) Kapitola je to hodně rozkouskovaná, takže jsem se ji nakonec rozhodla rozdělit na čtyři o něco kratší části než obvykle. Dnešní verše jsou - podobně jako v kapitole osmé - z pera Walta Whitmana. Báseň Out from behind this mask, která patří do autorovy jediné básnické sbírky Stébla trávy, již celý život přepracovával a doplňoval, si lze v originálním a úplném znění přečíst zde.

14. Musím dál

Poutník myšlenkami a roky, mírem a válkou,
lety mladického spěchu a únavou středního věku,
(když první díl příběhu jest přečten a odložen a tento druhý -
zpěv, hazard a sázky - se záhy přiblíží),
chvíli otálím - teď a tady, než obrátím se k tobě,
ať na ulici, mezi dveřmi či snad v okně náhle otevřeném,
zastavím se, ukláním, smekám a zvláště tobě kynu,
bych pro jednou tvou duši k své přitáhl a nerozlučně spojil,
pak musím dál, musím dál.

Walt Whitman, Zpoza této masky

Odmítnutí (13. kapitola 3/3)

8. června 2011 v 18:13 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Závěr třinácté kapitoly nám prozradí, k čemu Severus s Hermionou ve svém rozhovoru nakonec došli. Což už zřejmě mnozí z vás dobře tuší...;-)

Na několik minut zavládlo ticho. Potěšilo ho, když se natáhla pro další lívanec a potřela ho tenkou vrstvou džemu. Do jejích tváří se začal vracet slabý náznak barvy a vypadala o něco méně poraženecky, než když vstoupila do místnosti. Svoji další otázku pečlivě zvažoval.
"Od okamžiku, kdy vás Teo opustil, vašim činům přestávám rozumět. Milovala jste ho?"
Užasle na něj zazírala.

Odmítnutí (13. kapitola 2/3)

2. června 2011 v 17:43 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Třináctá kapitola povídky Denial pokračuje - jak jinak než tím, že svede dohromady naše oblíbené hlavní hrdiny...

Severus nepřetržitě klepal na Hermioniny a Teovy vchodové dveře už dobré dvě minuty. Jeho již tak nevalná trpělivost se rychle vyčerpávala a byl na pokraji toho vyhodit zámek do povětří. Odstoupil od domu a vzhlédl do oken v horních patrech. Kde je pro všechno na světě Lance? Znovu se natáhl po mosazném klepadlu, ale dřív, než se prsty dotkl jeho povrchu, se dveře otevřely. Sklopil zrak a spatřil ve škvíře mezi dveřmi Moein poněkud bázlivý obličej.