Květen 2011

Amazon Kindle 3 – aneb kterak jsem si pořídila elektronickou čtečku knih

31. května 2011 v 13:55 | evi |  Postřehy
Jednoho krásného byť krátkého zimního dne jsem dospěla k závěru, že pokud budu kupovat tolik knih, kolik si jich chci třebas i opakovaně přečíst, dojde za pár desítek let k tomu, že nezemřu stářím ale umačkáním mezi přeplněnými policemi. Pročež jsem zabrousila na internetu a vybavila svou domácnost elektronickou čtečkou knih. Závěr po pár měsících používání? Udělala jsem dobře:-)

Odmítnutí (13. kapitola 1/3)

27. května 2011 v 17:39 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Milovníky sladkobolných HG/SS příběhů jistě potěší, že je tady další dávka emocí v podobě nejnověji přeloženého kousku povídky Denial od autorky little beloved. A potěší je jistě ještě víc, když řeknu, že z celé třinácté kapitoly se Severus Snape nehne snad ani z jediného odstavce;-) Ještě dodám, že Yeatsovy verše Two years later v úvodu dnešní kapitoly volně navazují na báseň To a child dancing in the wind, kterou autorka zařadila na začátek 6. kapitoly. Obě básně si lze v angličtině, tj. před mým zásahem, přečíst zde:

13. Krutým jazykem

Což dosud žádný nepostrádal
moudrosti záblesk v očích tvých?
A nezahnal tvou smělost v dál
osud můr lampou spálených?
Rad tvému mládí nedal jsem,
neb mluvím jiným jazykem.

Ach, přijmeš vše, co podáno ti,
svět vysníš si prost nepřátel,
pak trpký žal ti život zkrátí,
jak matce tvé vzal mládí pel.
Však v očích tvých stár příliš jsem
a mluvím krutým jazykem.

W. B. Yeats, O dva roky později

David Howard & Robert Gordon – Galaxy Quest

23. května 2011 v 19:09 | evi |  Sci-fi
Tenhle článek se do sci-fi literatury tak úplně nehodí, ale přesto si neodpustím, abych ho sem nezařadila. Nedávno jsem se totiž dostala k původnímu scénáři výborné sci-fi komedie Galaxy Quest a se zájmem jsem porovnala verzi zprvu načrtnutou s verzí finálně realizovanou. Film byl natočen v roce 1999 a byl jedním z těch nemnoha počinů, díky nimž jsem propadla hereckému umění Alana Rickmana mnohem dřív, než se objevil v roli Severuse Snapea;-)

Vesmír a jeho hranice. Takové byly cesty vesmírné lodi Protector, která se vydávala na výpravy za poznáním nových světů, hledáním nových forem života a nových civilizací. Odvážně se pouštěla tam, kam se dosud nikdo nevydal.

Portrét pro Bradavice (32.5.)

20. května 2011 v 11:43 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
Poslední část třicáté druhé kapitoly. Na její psaní jsem se už od začátku hodně těšila, a to nejen proto, že části se Severusem Snapem píšu ráda. Tahle část je pro něj dost důležitá, a já si tak opět užila propojení Portrétu na kánon:-)

Kapitola třicátá druhá: Figury na šachovnici (5. část)

V pátek dopoledne Nathalie dokončila opravu dalšího obrazu ze svého seznamu pláten k restaurování a odnesla ho zpět do komnaty, kam patřil. Když se vracela chodbou k hlavnímu schodišti, zaslechla za jejím ohybem dva dohadující se hlasy. Oba dva poznávala, a proto ji poněkud překvapilo, proč se - zejména jeden z nich - tak hlasitě baví zde na chodbě, kde je mohl každý slyšet, a to i přesto, že chodba byla momentálně pustá, neboť všichni studenti byli na svých hodinách i se svými učiteli a pilně opakovali na nadcházející zkoušky.

Portrét pro Bradavice (32.4.)

16. května 2011 v 15:39 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
Tak - a s novým týdnem je tu další část dvaatřicítky. A v ní i malá ochutnávka Severuse, jenž dostane prostor hlavně v závěrečné páté části, kterou snad dodám brzy:-)

Kapitola třicátá druhá: Figury na šachovnici (4. část)

Téhož večera se Nathalie konečně odhodlala sejít do Velké síně na večeři. Proplížila se ze zadního vchodu ke svému místu, jako kdyby očekávala, že se jí první, koho potká, zeptá, jak se měla o víkendu a jak to, že ji tady tak dlouho neviděli. Její bezprostřední sousedi u stolu Hagrid a Prýtová, kteří už dovečeřeli, však s naprostým klidem vzali zavděk jejím koktavým sdělením, že měla moc práce, a znovu se ponořili do svého zřejmě nadmíru poutavého rozhovoru.

Portrét pro Bradavice (32.3.)

11. května 2011 v 19:39 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
A třicátá druhá kapitola pokračuje - i když se zaťatými zuby, když je venku tak hezky - sluníčko a přitom ještě není vedro - nejkrásnější čas. To se pak těžko sedí u počítače. A nálada je tak trochu... snová...;-)

Kapitola třicátá druhá: Figury na šachovnici (3. část)

Té noci měla další ze svých nočních můr o Severusovi Snapeovi. I když tohle nebyla ani tak noční můra jako spíš jeden z těch šílených snů, jimž se člověk po probuzení nestačí divit.
Opět byli se Snapem v Londýně, ale tentokrát kupodivu ne v kouzelnické, ale v mudlovské části. Snape zcela nesmyslně tvrdil, že potřebuje jakousi přísadu do obranného lektvaru z mudlovské lékárny, a Nathalie se - jak už to tak ve snech bývá - pouze nechala vláčet okolnostmi. Když vtom -

Philip K. Dick - Sní androidi o elektrických ovečkách?

7. května 2011 v 21:31 | evi |  Sci-fi
Další příběh z mého sci-fi deníku patří k mým zdaleka nejoblíbenějším, a to jak ve své knižní verzi, jež spatřila světlo světa poprvé v roce 1968, tak i v pozdějším kultovním filmovém počinu, který v roce 1982 natočil pod názvem Blade runner s Harrisonem Fordem v hlavní roli režisér Ridley Scott a působivou hudbou doprovodil skladatel Vangelis.

Portrét pro Bradavice (32.2.)

4. května 2011 v 19:18 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
Abych ten rozhovor Nathalie s Brumbálem moc dlouho neprotahovala, tak tady je další díl. Pomalu si začínám rozvrhovat jednotlivé části závěrečných kapitol a zdá se mi skoro k neuvěření, že bych to po tak dlouhé době konečně dopsala. Ještě to sice bude nějaký ten pátek trvat, ale konec je v dohledu dokonce již i pro mé krátkozraké oko...:-)

Kapitola třicátá druhá: Figury na šachovnici (2. část)

Nathalie mlčky seděla u stolu naproti řediteli, popíjela čaj a přemýšlela o tom, co jí Brumbál řekl. A proč jí to vlastně řekl - cítila sice, že má jisté právo tyto informace znát, neboť byla koneckonců zapletená jak do akce se smrtipláštěm, tak do azkabanské výpravy, nepochybovala však, že by je byl ředitel schopen před ní zatajit, pokud by to uznal za vhodné. Že by zasloužený projev důvěry?