Duben 2011

Portrét pro Bradavice (32.1.)

29. dubna 2011 v 17:44 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
Po delší době překládání jsem naznala, že by bylo fajn oslavit čarodějnice s další dávkou Portrétu pro Bradavice. Severuse a Nathalii jsme opustili poté, co se z Azkabanu s malou přestávkou v Tkalcovské ulici vrátili se získaným Zmijozelovým portrétem zpět do Bradavic. A nyní tedy příběh pokračuje a jistě potěší všechny, kteří se u jedné z předchozích částí podivovali, čím to je, že Riche dal Nathalii tak najednou pokoj...

Kapitola třicátá druhá: Figury na šachovnici (1. část)

Když se Nathalie onoho pondělního odpoledne po návratu z Azkabanu probudila, měla pocit, jako kdyby jí do hlavy bušila vytrvalá skupinka permoníků. Vypadalo to ale, že se jí ředitel postaral o všechnu potřebnou péči - sotva se vymotala z postele a odvrávorala do koupelny, objevila se v jejím pokoji domácí skřítka Daisy s podnosem jídla a se vzkazem, aby se Nathalie dostavila do Brumbálovy pracovny hned, jak se bude cítit dostatečně silná.

Ludvík Souček - Cesta slepých ptáků

27. dubna 2011 v 16:54 | evi |  Sci-fi
Jsem velikým příznivcem sci-fi a fantasy (to druhé tady asi nikoho nepřekvapí), a tak jsem si usmyslela využít tyto stránky mimo jiné jako svůj malý soukromý čtenářský deníček. A začnu hned od začátku trilogií Cesta slepých ptáků, Runa rider a Sluneční jezero, která mě kdysi uvedla do světa moderní science fiction (ano, Julese Vernea, o němž tu také bude řeč, nepočítám, toho už jsem měla docela načteného). V uplynulých týdnech jsem totiž znovu sáhla po téhle knížce a ráda si ji po všech těch letech opět přečetla.

Odmítnutí (12. kapitola 3/3)

23. dubna 2011 v 17:48 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Jak jste již jistě vytušili, posune závěrečná část dvanácté kapitoly příběh povídky Denial opět o něco více kupředu. Teo se nám překvapivě trochu rozpovídá, a tak uslyšíme něco málo i o jeho úhlu pohledu a o jeho motivech... Jinak vám všem přeji krásné Velikonoce!

Když vešla do místnosti, seděl Teo v křesle trochu stranou s dlouhýma hubenýma nohama ledabyle přehozenýma přes opěradlo. Zabloudila očima k názvu toho, co právě četl - byla to jakási kniha o kouzelnických komunitách Polynésie. Tiše si povzdychla - pro nastávající rozhovor tohle nebylo dobrou předzvěstí. Podle všeho byl jako vždycky celý dychtivý vydat se na cestu kolem světa.

Odmítnutí (12. kapitola 2/3)

18. dubna 2011 v 19:11 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Hermiona s Padmou jsou lapeny uprostřed sněhové vánice, Padma začíná rodit a Hermioně to začíná v hlavě šrotovat. Aneb další pokračování povídky Denial od autorky little beloved;-)

Jane Grangerová dorazila během čtvrt hodiny, načež se všechny vydaly hustým sněžením ke svatému Mungovi. Hermioně bylo jasné, že není možné, aby se Padmina sova dostala přes sněhovou vánici; pokud měl ten pták zdravý rozum, jistě se už teď schovával někde v teplé stodole. Otřela zamlžené okénko auta, pohlédla skrz něj do noci a přemýšlela, jak dlouho by trvalo jejímu Patronovi, než by dorazil do Cornwallu. S obavami se zadívala na Padmu - intervaly mezi jejími kontrakcemi se zkrátily na šest minut a Hermiona se začínala obávat, že to Dean nestihne.

100 000 návštěvníků

12. dubna 2011 v 13:08 | evi |  Blogoviny
V pondělí 4. dubna 2011 někdy v dopoledních hodinách zavítala na tyto stránky návštěva s pořadovým číslem 100 000. Což mě přivedlo k malé rekapitulaci toho, co se na tomto blogu za ta zhruba dvě a půl léta jeho fungování událo.

Odmítnutí (12. kapitola 1/3)

10. dubna 2011 v 19:03 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
Neměla jsem teď moc času na psaní, ale jelikož v povídce Denial od poslední kapitoly uplynulo několik měsíců, počítám, že tu pauzu snadno zvládnete. Podobně jako v minulé kapitole naleznete v úvodu báseň Thomase Hardyho (1840-1928), autora mimo jiné románu Tess z d´Urbervillů. Název a částečně i obsah básně Without Ceremony se sice - jak už to v této povídce bývá - dá alespoň částečně vztáhnout k tomu, co se v kapitole stane, leč její pozadí je poněkud smutnější - odcházející ženou z básně byla Hardyho první manželka Emma, která, ač vážně nemocná, přetáhla jednoho dne večírek s přáteli a druhého dne se již neprobudila, načež po několika dnech zemřela bez toho, aby se s ní Hardy měl možnost ještě rozloučit... Originál básně naleznete zde.

12. Bez okolků

Bývávalo ve tvém stylu
vypařit se beze slova,
když hosté, známí, rodina
šli od nás a má hodina
s tebou být nadešla znova.

A když hnát se život dal ti sílu
do města či jinam v kraji,
odchod tvůj zněl v celém domě,
než přemýšlet napadlo mě,
co tvé kufry znamenají.

Teď tedy ač v černém tylu
mizíš náhle navždy, zlato,
úmysly tvé zdají se mi
stejné jak před lety všemi:
"Loučit se nestojí za to!"

Thomas Hardy, Bez okolků