Listopad 2010

Harry Potter půl napůl – Relikvie smrti 1/2

30. listopadu 2010 v 17:28 | evi |  Kulturní p®ožitky
plakátVčera jsem se konečně dostala do kina na nového Harryho. Počkala jsem si dokonce až do večera na verzi s titulky. A jako mnohý skalní fanoušek, i já cítím potřebu se s vámi podělit o svoje zážitky. A doufám, že se i vy podělíte o ty své…;-)

Vlastně ani nevím, co jsem od toho čekala. Vlastně asi nic moc. Protože knížky o Harrym Potterovi pro mě měly vzestupnou tendenci zhruba do třetího dílu, který osobně považuji za nejlepší, a pak už jsem další vývoj sledovala víceméně jenom proto, že mě celý ten potterovský svět příliš pohltil a byla jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. Tedy - hlavně jsem byla zvědavá na to, jestli Brumbál celou tu dobu věřil Severusovi Snapeovi oprávněně, v což jsem samozřejmě pevně doufala.


Blog oslavil svůj 2. rok

27. listopadu 2010 v 13:15 | evi |  Blogoviny
Sice už 13. listopadu, ale nějak jsem na to výročí pozapomněla - asi proto, že ke sledování návštěvnosti v Google Analytics jsem se zaregistrovala až 27. listopadu 2008, a tak mi dnešní datum ulpělo v hlavě víc. Každopádně je to důvod k malé rekapitulaci.

Odmítnutí (7. kapitola 2/2)

19. listopadu 2010 v 19:34 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
HG-SS
V překvapivě krátké době jsem tu s překladem závěru sedmé kapitoly povídky Denial od little beloved...:-)

Procházeli se po Londýně skoro dvě hodiny za vcelku družného rozhovoru o rodině, přátelích a letech studia na univerzitě. Ačkoli jeho plachost povětšinou odezněla, všimla si Hermiona, že Teo občas i na několik dlouhých minut umlká - povahový rys, který jí nebyl tak úplně příjemný. Zmítala se mezi neodolatelným nutkáním vyplňovat tyto odmlky a instinktivním strachem, že bude příliš žvanit. A také jí trochu dělalo starosti, že ani jednou nezmínil svého otce nebo jeho rodinu. Chtěla na to nějakým způsobem zavést řeč, ale bála se toto téma nakousnout, aby se Tea nějak nedotkla. Ve snaze na to zapomenout se namísto toho soustředila, aby si každý detail tohoto jejich prvního skutečného rozhovoru řádně uložila do paměti.

Odmítnutí (7. kapitola 1/2)

16. listopadu 2010 v 20:03 | evi |  Odmítnutí - překlad HG / SS povídky
HG-SS
Jelikož jsem se v Portrétu poněkud zasekla v promýšlení koncepce dalších kapitol až do závěru, střihla jsem si opět po delší době trochu překladu. V povídce Denial jsem se odmlčela záměrně i proto, že autorka little beloved před časem povídku stáhla ze všech stránek, kde byla uveřejňovaná. Po důvodu jsem se raději neptala, abych náhodou nedostala odpověď, že i já mám s překladem přestat. Anglický text mám naštěstí celý stažený, a tak směle pokračuji - dnes o první větší interakci Hermiony a Teodora Notta. V úvodu opět báseň Williama Butlera Yeatse, tentokrát s názvem To an Isle in the Water ze sbírky básní Crossways (1889). Originální text básně naleznete zde:

7. Tak plaše

Plaše, tak plaše,
plaše má jediná
jak stín jde září ohně,
jen myšlenky své zná.
A vnáší jídel mísy,
jež skládá přede mnou.
Já na ostrůvek v moři
tak rád bych s ní chtěl plout.
A vnáší světla svící,
jež stíny projasní,
pak plaše stojí ve dveřích
a plaše v šeru sní.
A jako srna plaše,
jde pomoc svou mi dát.
Já na ostrůvek v moři
s ní doletěl bych rád.

W.B. Yeats, Na ostrůvek v moři


Portrét pro Bradavice (29.1.)

8. listopadu 2010 v 12:03 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
bouda
Tak jsem opět tady s dalším pokračováním. Nejde to tak rychle, neboť se právě nacházím ve fázi, kdy pročítám celou povídku od začátku a porůznu dopisuji jednotlivé úryvky do prakticky všech kapitol, které ještě přijdou, abych zachovala jakous takous konzistentnost. A navíc se již na konci této kapitoly Nathalie a Snape přesunou do Azkabanu, a tak je nutné je na to řádně připravit:-) První část dvacet devítky je ale nicméně hotová, pročež ji vkládám...

Kapitola dvacátá devátá: V cizí kůži (1. část)

Nathalie seděla ve Velké síni jako na trní takřka nevnímajíc, co jí domácí skřítci z kuchyně poslali za oběd, a vyhlížela Hagrida a profesory Kettleburna a Quirrella. Večer předtím totiž měli dorazit Kettleburnovi přátelé z Fakulty kouzelných tvorů a všichni společně se měli vydat do Zapovězeného lesa, aby dopadli hrozivého smrtipláště, který tam dva dny předtím málem zadusil profesora Quirrella.