Rozhovor na Spisovatelích...

18. října 2010 v 12:33 | evi |  Blogoviny
...aneb Awia se ptala a já odpovídala.


Když se mnou Polgara loni dělala tento rozhovor, měla jsem za to, že je to tak asi poprvé a naposledy, co se o mojí osůbku bude někdo zajímat. Leč právě díky Polgařiným rozhovorům jsem se seznámila s povídkářkou vystupující pod nickem Awia, která je jednou z přispěvatelek do poměrně mladého, ale velmi slibně se vyvíjejícího blogu Spisovatelů, který zde najdete nově i v odkazech na oblíbené stránky. Awia se mnou udělala rozhovor minulý týden a na to, že mi asi desetkrát spadlo ICQ, jsem toho napovídala až až:-)

Awie tímto mnohokrát děkuji a vy se můžete podívat, jak to dopadlo:-) rozhovor zde
 


Komentáře

1 Hope Hope | Web | 18. října 2010 v 19:15 | Reagovat

přečetla jsem rozhovor a úplně jsem se styděla, že teď vůbec nekomentuju...všechno mám přečtené, ale nějak nestíhám nebo nemám náladu...
Velký Sedma by byl jistě rád, že ještě existují lidé, kteří na něj nezapomněli =o) mno, ono na něj asi ani zapomenout nejde, přece jenom mu vděčíme za mnohé ;o) tedy alespoň já určitě =o)
Portrét je naprosto dokonalý a myslím, že se dá klidně považovat za nultý díl HP ;o) kdyby Portrét Rowlingová vydávala za svůj, tak jistě nikdo nepozná rozdíl ;o)
mimochodem, něco z tvé originální tvorby by se mi líbilo =o)

2 Nel-ly Nel-ly | Web | 18. října 2010 v 22:01 | Reagovat

Jen, co jsem začala číst první odstavec, musela jsem se usmívat :) je to neuvěřitelné, kolik "mladých" (jsem vysokoškolák a připadám si šíleně přestárlá :D) a výborných autorů ff se dá na internetu najít... když mi bylo patnáct, pomalu jsem ani netušila, co to HP je a k fanfiction jsem se dostala až někdy během maturity, abych se uklidnila a k psaní před rokem, ani nevím jak :D je hezké vědět, že nejsem zdaleka jediná ta "zpomalená"

Celkově je to moc zajímavý rozhovor, stejně jako u Polgary, obdivuju, že je někdo schopný vymyslet otázky a pak ještě zajímavě odpovídat... u mě to bylo samé (ehm, hmm, no...)

Jediné k čemu bych se ještě vyjádřila je snad fenomén jménem Mary-Sue, strašně by mě totiž zajímalo, jaká z hlavních postav jakého koliv zajímavého "originálního" příběhu MS není (od zázračného hrdinského Harryho po Lily s dokonale zelenýma očima dál..), samozřejmě o Natálce nemůže být ani pochyb :) :D ta je tak nedokonalá, že už to snad jinak nejde, přesto její příběh je pevně spjat s nadpřirozenými schopnostmi, které nikdo jiný nemá a se Snapeem (na kterého nikdo nemá)....když někdo mé dílo označí jako MS, ať to nečte, ale já se kvůi tomu nebudu omezovat a klidně si napíšu sestřenici Jamese Pottera nebo kamarádku Harryho Pottera... kdyby to totiž byla obyčejná holka z mrzimoru bez kontaktu s hlavními hrdiny, kdo by to četl? koho by to zaujalo?
vždy je lepší začít na nějaké Mařeně, než psát o ničem :) (toť můj názor, který se tě ale vůbec  netýká :D)

Až jednou skonnčí Portrét (čehož se moc bojím :D) a ty se pustíš do něčeho originálního budu určitě nadšená a doufám, že u toho budu :), protože už jen to, jak  vykresluješ svoje postavy a píšeš tak zdlouhavě, až se člověk diví a přesto se nemůže celou noc odtrhnout tě od všech FFspisovatelů, co znám, naproto odděluje :)

(tímto se omlouvám... zas jsem se potřebovala někde prosadit :D)

3 evi evi | 19. října 2010 v 11:05 | Reagovat

Hope: Já jsem hrozně ráda, že jsi se ozvala, je mi jasné, že to teď nemáš vůbec snadné, tak mě těší, že máš ještě náladu a čas sem vůbec zajít:-):-) Já jsem prostě musela Sedmu zmínit, to léto 2007 bylo díky němu úplně neuvěřitelné a to, co se zveřejňovalo na Sedmožroutech (tedy i to tvoje:-)) byly vážně první věci mimo knihu, co jsem četla. A když si vzpomenu na tu super organizaci rozesílání do krbů...:D No však víš:-D

Nel-ly: Jee, díky za dlouhý komentář, to jsem ráda, že někdo vůbec cítí potřebu se k těm mým řečem vyjádřit:D Joo, kéž bych ještě byla vysokoškolák8-) Těch ehm by tam, myslím, bylo taky dost, kdyby to Awia z ICQ kopírovala všechno:-D Co se týče MS, on se tak nějak obecně asi zastává názor, že když jsi autorkou originálu, tak si ji můžeš dovolit (Harry je fakt MS jak vyšitý) a naopak, když na originálu parazituješ, tak mnozí lidé považují za nechutnou MS každou originální postavu, kterou si tam dopíšeš. Jenže ona může být stejně tak MS třeba i Hermiona, kterou autor fanfiction obdaří dalšími schopnostmi, které v knize neměla (takových povídek jsem četla několik). Takže jsem to od jisté doby přestala řešit. Zajímá mě uvěřitelnost té které postavy a to, jestli je za tím dobrý příběh, který odůvodňuje, proč se tam ta postava vyskytuje. Když je to splněno, má i nová postava ve fanfiction podle mého právo na existenci. I když třeba umí věštit jako Nathalie. Což ale zase v kouzelnickém světě není tak neobvyklé (pokud tedy pomineme neuměteleství Trelawneyové:D)

4 Hope Hope | Web | 19. října 2010 v 13:31 | Reagovat

evi, vím =o) a kdyby to šlo, tak vrátím čas, abych to mohla prožít znovu...Sedma, jeho překlad, vy...ach, to byly časy =o) pamatuju si, že v době, kdy jsem na Sedmův překlad přišla, jsme neměli internet ještě ani měsíc a vlastně za všechno vděčím netu :-D nebýt jeho, tak nepoznám tak skvělé lidi =o)

5 Nel-ly Nel-ly | Web | 19. října 2010 v 20:54 | Reagovat

Přesto nejlepší je podle mě u jakékoli ff začínat u vlastní AUTP, protože vrhnout se třeba rovnou na hlavní postavu Snapea, Harryho, nebo těch dalších, které čtenáři znají jako své boty, by mohl být taky konec psaní... protože postavy tzv. OC jsou snad nakonec horší než MS (viz. romantický Severus a zlý Harry)

proto si radši přečtu něco, kde bude krásná ale zlá kamarádka pobertů, nebo ošklivá, ale zase strašně milá a chytrá holka v Nebelvíru... psát atorům, kteří si příliš nevěří a jen zkouší svoje možnosti, jak je jejich postava strašná Mařena atd... je to nejhorší, co se dá udělat a některé to odradí nebo změní jejich příběh na slátaninu, jak se budou snažit vyhnout všemu, co by jen mohlo připomínat MS

Samozřejmě, když někdo kouzlí bez hůlky, přemisťuje se v Bradavicích a za pět minut porazí Voldemorta a stane se ministrem Kouzel, je potřeba na to upozrnit, ale ne všude psát "MS jak vyšitá", to spíš potřebuje subjektivní kritiku, kterou já třeba ocením mnohem víc než jen pochvaly, tipu "je to dobrý", které mi nakonec nic neřeknou

tak, to je asi všechno k tématu MS (ještě bych se mohla rozepsat a to by byl už doopravdy problém :)) díky za tvoji odpověď, že sis ten komentář přelouskala a hlavně že máš "normální" názor

6 Hope Hope | 19. října 2010 v 22:37 | Reagovat

mně to nedá, ale musím se vyjádřit k MS ;o)
mně třeba přijde, že úplně všechny moje postavy jsou MS, ale zatím mi teda nikdo nic nevyčetl, čemuž se já osobně divím, když jsem si toho vědoma já, tak ti, co moje povídky čtou určitě taky...jo, mám jednu postavu, která je částečně psaná podle mě, ale i to je MS jak vyšitá ;o) akorát prožila to, co kdysi já, ale tím to hasne...koneckonců mi přijde, že i Alex v mé originální tvorbě je MS, jednoduše si nemůžu pomoct =o) a neřekla bych, že jsem ke svým postavám příliš kritická... ;o)
tak to jen takové mé celkem zmatené okomentování MS =o)
ale jinak ohledně MS souhlasím s váma =o) a není příliš případů, kdy by mi MS vadila  ;o) ale možná je to tím, že teď moc nečtu, takže nemám šanci narazit na MS =o)

7 evi evi | 20. října 2010 v 9:42 | Reagovat

Nel-ly: Souhlasím a už jsem to tady kdysi asi i psala, že si raději zprzním charakter vlastní hlavní postavy, než abych pozměňovala k obrazu svému vlastnosti těch, které napsala přímo autorka. Ale i tam hodně záleží na vývoji toho příběhu. Pokud je dostatečně popsáno a odůvodněno, proč se ta která originální postava vlivem okolností příběhu tak a tak změnila, pak je to samozřejmě v pořádku. Když se ale např. (dost častá situace v HP FF) na sebe bez nějakého delšího vývoje vrhnou dva prokazatelní heterosexuálové, jakými byli Harry a Severus, tak to mi vadí dost. A za delší vývoj nepovažuji zdůvodnění typu "Harry se jednoho dne podíval na Ginny a zjistil, že ho vlastně hrozně otravuje a že Severus je prostě mnohem zajímavější")8-) To už vážně raději zkousnu trochu dokonalejší hlavní postavu - Mařenu, pokud se ale postavy Rowlingové kolem ní chovají tak, jak jsem z knížek zvyklá:D

8 evi evi | 20. října 2010 v 11:37 | Reagovat

Hope: nj, jediné, čeho lituju, je, že jsem pak ten poslední týden byla pryč, takže jsem přišla o tu nejlepší zábavu, když se rozesílaly poslední kapitoly...
MS, no já nevím, tvoje psaní je o něčem trochu jiném, jsou to spíš takové dívčí románky zasazené do HP světa, takže tvoje hrdinky jsou většinou holky jako každé jiné s běžnými radostmi a starostmi, které holky v jejich věku mají. Já si MS představuju spíš opravdu jako nějakou tu superhrdinku, která - jak píše Nel-ly - se přemisťuje i v Bradavicích a prakticky bez hůlky a bez pomoci porazí Voldemorta a ještě zachrání Harryho a všechny ostatní. K tomu ještě musí mít nějaké veledlouhé honosné jméno a nejméně fialové oči:D A všichni jsou z ní úplně na větvi a pod jejím vlivem se z nich stávají podivně se chovající postavy, že by je Rowlingová nepoznala. Ale já jsem dost tolerantní, takže můj názor asi nebude moc směrodatný:-D

9 Hope Hope | 20. října 2010 v 12:38 | Reagovat

evi, to já o zábavu při rozesílání posledních kapitol nepřišla =o)
když už mluvíš o těch mých povídkách...konečně vše hotovo...nebudu sem psát podrobnosti, kdyby náhodou...
takové superhrdinky, jak píšeš, mi přijdou trapné...ale samozřejmě je to jenom můj názor =o)

10 evi evi | 20. října 2010 v 13:42 | Reagovat

Hope: všimla jsem si 8-)
Jinak já zjišťuji, že FF řeším čím dál tím míň. Nakonec vždycky dospěju k názoru, že si každý může psát, co chce. A kdo nechce, ať to nečte. Když mě něco nezaujme, tak to prostě nechám být a na stránku už nepřijdu. Začít tam v komentářích rozebírat, jak je to děsné, mi přijde o ničem...:-)

11 Nel-ly Nel-ly | Web | 20. října 2010 v 16:29 | Reagovat

no ano, jistě, ale pojem "Slash" nemá s OC nic společného :D to ví ze všeho nejlíp samotní autoři (ehm, a ti, co se o to pokouší)... všichni víme, že Draco má manželku a že Harry má Ginny, přesto se nám HP/DM líbí mnohem víc... (hlavně když Draco je tak dokonalá mařena :D)

páru Severus/Harry opravdu na chuť nikdy nepřijdu, ale psát to, tak budu vědět, co všechno si můžu dovolit a že ve slashi se moc mezí neklade (především v tom anglickém :D)

jistě, Harry zjistil, že ho Ginny otravuje, Hermiona došla k názoru, že Ron je vůl (což všichni moc dobře víme), ale vždcky zůstane tou chytrou a Harry tím "hodným" jinak to nejde, přesto mám ráda takového toho "polepšeného třeba i zamilovaného Draca" kterého z originálu znám jen jako spratka, je to možný vývoj, který nám Rowlingová nedala... ale Snape nikdy nebude romantik nosící růže a nejlepší kamarád Weasleyových /pokud k tomu nebude mít závažný důvod/

Hope: myslím, že všechny moje AUTP jsou mařeny jak vyšitý a zatím si nikdo taky moc nestěžuje a kdyby... nemusí to číst :-P :-D já si za nimi stojím

12 evi evi | Web | 20. října 2010 v 18:20 | Reagovat

Nel-ly: Hele, četla jsem i dobrý HP/SS slash - přesně popsané myšlenkové pochody, které k tomu ty dva dovedly, a pak to opravdu jako čtenář ocením:-) A co se týče Draca, řekla bych, že ze závěru sedmého dílu tak trochu vyplývá, že by eventuálně někdy mohl jít do sebe, prohlédnout atd., takže proč se nepokusit tohoto "polepšeného" Draca trochu rozvinout...
Nejlepší je, jak píšeš, že Hermiona došla k názoru, že Ron je vůl (což všichni víme) - hehe, asi proto je ona jediná, u které ten popis duševního vývoje tak dlouhý nepotřebuju - já si totiž fakt dokážu představit, že jednou ta inteligentní a sečtělá Hermiona konečně pochopila, že Ron asi není ten, kdo naplní její představy o intelektuálních večerních rozhovorech a porozhlédla se jinde:-D
Nalákalas mě, musím se k tobě dojít podívat na ty mařeny:D:D

13 Hope Hope | 20. října 2010 v 19:01 | Reagovat

evi, já taky radši neokomentuju, když se mi to nelíbí a nikdy už tam nejdu než bych tam psala, jak se mi to nelíbí, jasně, kritika je dobrá věc, ale musí být konstruktivní a tu já upřímně moc psát neumím...

Nel-ly, Mařeny? ani bych neřekla =o) mně se tvoje povídky líbí ;o)

14 evi evi | Web | 20. října 2010 v 19:17 | Reagovat

Hope: O to právě jde - já chápu, že mnozí z těchto komentujících mají zřejmě dobrou vůli dotyčnému povídkáři nějak naznačit, že skrz mařeny cesta nevede, případně mu dobromyslně vytknout další chyby (u těch nejvíc MS povídek jich bývá třeba v pravopisu vážně dost8-)), bohužel mnohdy to vyzní tak, že z něj udělají tak trochu hlupáka. Navíc ty nejvíc MS povídky píšou zpravidla mladší ročníky - no a kdo chce ve čtrnácti slyšet nějakou šílenou kritiku. Já zastávám názor, že buď jim po čase dojde, že oslavné komentáře jejich stejně starých a naložených příznivců typu "upa supa povídka" asi nejsou to pravé, načtou kvalitnější povídky a sami dospějí k vlastní cestě nebo jim to nedojde a pak jim asi stejně není pomoci. A souhlasím s tím, co Nel-ly napsala výše - že zbytečně krutý komentář a vysmívání se povídce a postavám může toho pisatele úplně zbytečně odradit od dalších pokusů. Mně přijde dobré už jenom to, že se někdo mladý pokouší napsat nějaký text - když uvážím, že by místo toho mohl někde sedět a chlastat. Nebo něco ještě mnohem horšího8-) Vždyť i nedokonalé povídkaření je koneckonců jenom taková nevinná zábava. Přece to nikomu neublíží:-) Kruci, dneska ale mám smířlivou náladu - asi, že jsem byla u očního a nezjistili mi oproti minulé kontrole žádný nárůst dioptrií - juchú!8-)

15 Nerla Nerla | Web | 20. října 2010 v 20:25 | Reagovat

Tak jsem si se zájmem přečetla i rozhovor. Je z něj cítit, že jsi i po dvou letech psaní stejné povídky stále zažraná do práce, v tom tě obdivuju. Líbí se mi vznik, prvotní popud, který jsi k Portrétu měla. A už jen deset kapitol? No páni, do roka tu máme konec, opravdu se dočkáme! :-D

16 Nel-ly Nel-ly | Web | 20. října 2010 v 21:08 | Reagovat

No, vlastně máš pravdu, v  tomhle doopravdy záleží jen na autorovi a jeho schopnostech. Vzpomínám si na dobu, kdy jsem jako puk zírala při vyslovení páru Lucius Malfoy/Severus Snape (Harry mi přišel jaksi automatický) a pak ejhle, dokázala jsem se začíst a to vlastně Severuse jako hlavní postavu v jakémkoli příběhu nemám mmoc ráda (což je zvláštní, uvážíme-li, jak moc miluju Portrét).
Jsou to přesně ty vyjímky... HG/SS dává smysl a přesto bych si nikdy netroufla, protože na Snapea jsem asi ještě nevyspěla.... záleží jen na to, kdo to píše a jak píše.
Jestli se jednou rozhodneš pro pár HP/SS, tak si to určitě přečtu - svatosvatě slibuji na Merlinovy trencle :D

17 Nel-ly Nel-ly | Web | 20. října 2010 v 21:09 | Reagovat

oprava: Harry a Draco mi přišli automaticky :D takhle... jen takhle, popřípadě povídky z fanfiction od Estriel myslím anebo Blanch... LM/DM, incest, násilí a stejně úžasná ukázka literárních schopností autroky

18 Hope Hope | 20. října 2010 v 22:09 | Reagovat

evi, mně přijde, že někteří z nich dělají hlupáky schválně...snad jim to dělá radost, i když nechápu proč...takové lidi nemám ráda a nikdy mít nebudu, to vím jistě...znám několik čtrnáctiletých, kteří kritiku přijmou, ale je pravda, že moc jich není =o) navíc mi přijde, že já se nedokážu s lidma, kteří nepřijmou kritiku, bavit, jsem děsná, já vím =o) nedělá mi problém bavit se s podstatně mladšími a brát je jako sobě rovné, ale oni se chovají mnohem líp než někteří lidé mého věku nebo starší...mám pocit, že z těch, kterým ta kritika dojde, jsou dobří spisovatelé...píšou pak mnohem líp, vyvarují se začátečnických chyb a pokud u toho vydrží, tak z nich určitě něco bude =o) netvrdím, že z těch, kteří začnou psát později, nic nebude, to zase ne =o) mno, teď jsem se do toho nějak zamotala, ale snad je jasné, co jsem tím chtěla říct =o)
nevinná zábava? mno, snad té nevinné zábavy nebudu brzy litovat, protože jistým lidem zřejmě leží v žaludku i jedna moje jednorázovka ze života...njn, stalo se to, tak je to štve, protože si nejspíš uvědomili své chyby, na něž jsem poukázala...
ke stejnému počtu dioptrií gratuluju ;o) to já jít k očaři, tak rovnou s nějakou větší sumičkou v peněžence, protože sama cítím, že něco je špatně...buď se mi oči zlepšili anebo, což je pravděpodobnější, zhoršili a já se navíc svých brýlí nechci vzdát, strašně se mi líbí =o) i když mají poškrábaná skla a to dost :-D

19 evi evi | Web | 21. října 2010 v 13:06 | Reagovat

Nerla: A možná už ani deset ne - jak jsem na to tak včera koukala, vidím to zatím na 36 kapitol a epilog. No, uvidíme. Každopádně doufám, že do roka ten konec opravdu bude:D

Nel-ly: No, co se slashe týče, tak přemýšlím  tak maximálně nad párem Brumbál/Grindelwald - rozebrat trochu to jejich přátelství, když končili školu, o němž i sama Rowlingová naznačila, že to asi bylo víc než přátelství. Ti mi z HP přijdou tak nejvíc uvěřitelní. Ale těžko říct, jestli bych si na něco takového vůbec troufla - pustit se do psychiky těchhle dvou by mohl být hodně tvrdý oříšek... A hlavně si nějak neumím představit mladého Brumbála:D

Hope: je to jasné, co jsi chtěla říct. Vážně míněná kritika s upřímnou snahou neshodit a pomoci by měla dojít i mladému autorovi, jenže to  záleží na povaze - někdo se naštve a přijde ti to "oplatit" na tvůj blog dost drsným způsobem, někdo zas svůj blog zruší, zaleze do kouta a tam se lituje a svatosvatě si slibuje, že už nikdy nic zveřejňovat nebude. Což může být škoda. Snažím se představit si, jak bych kritiku ve 14 přijala já. No, asi by to byl ten druhý případ:D Takže ještěže píšu až teď:-D
No, já tam šla stejně s větší sumou, protože potřebuju náhradní brýle a chtěla jsem si zas po čase koupit kontaktní čočky. Takže to asi budu mít místo dárku k Vánocům... Skla se dají vždycky vyměnit, pokud jsou obroučky v pohodě - blbý je, že ta skla jsou většinou o dost dražší...:-(

20 Hope Hope | 21. října 2010 v 16:34 | Reagovat

evi, já bych ve 14 bývala byla taky ten druhý případ :-D ale já mám tendenci to dělat i teď, když mi někdo začne bez obalu říkat/psát, jak hnusně píšu a ať radši zruším blog :-D
ber to takhle, je to hodně praktický dárek ;o)
moje obroučky jsou už spravované a celkem v pohodě, akorát by potřebovaly trochu stáhnout =o) navíc u těchhle mých brýlí jde o to, že jsem si je koupila za peníze ze své první prázdninové brigády =o) takže spíš citové pouto k nim mám a navíc se bojím, že takovéhle brýle už neseženu, i když jsem tady v Opavě viděla jedny pěkné brýle za výlohou optika, ani nejsou moc drahé, jenže když si k těm patnácti stovkám za obroučky připočítám minimálně dva tisíce za skla, tak odcházím rychle pryč =o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama