Portrét pro Bradavice (11.3.)

13. dubna 2009 v 20:06 | evi |  Portrét pro Bradavice - seznam kapitol
A jedna kapitolka k Velikonocům, ať máte při konci prázdnin co číst :-) A když věnujete pár sekund nějakému tomu komentu, budu moc ráda ;-)

Kapitola jedenáctá: Profesor lektvarů (3. část)

"To je ovšem vynikající nápad, Severusi," nadchl se Brumbál okamžitě, "ostatně mě samotného nadmíru zajímá, jestli to vůbec bude možné. Vždyť se přece doopravdy nemůže stát členkou žádné koleje, když už je dostudovaná čarodějka, že?"
Snape nezřetelně zamručel cosi, v čem Nathalie rozeznala pouze slova "dostudovaná?" a "pochybuji" a lesknoucím se zrakem pozoroval, jak se Brumbál zvedl ze židle a přistoupil k jedné z polic, na níž trůnil starý, dosti odraně vyhlížející klobouk.

"Chcete mě zařadit do jedné z bradavických kolejí?" pochopila konečně poté, co si vybavila příslušnou pasáž z Dějin bradavické školy a vyprávění dvojčat Weasleyových.
"Jistěže ne," pousmál se Brumbál, "ale každopádně je to velmi neobvyklý pokus. Moudrý klobouk je totiž dílem všech čtyř bradavických zakladatelů; každý z nich ho začaroval tak, aby klobouk rozpoznal vhodného příslušníka jeho koleje, pokud si ho nasadí na hlavu. A jelikož mají členové jednotlivých kolejí zpravidla společné určité povahové rysy a nadání, je pro nás vyřčení rozhodnutí Moudrého klobouku to samé, jako pro mudly ten ehm... psychologický posudek se tomu říká? Mudlovští léčitelé si tím prý dokážou vydělat slušné peníze..."
Nathalie zmateně zavrtěla hlavou a Snape se znovu ušklíbl.
"Nu tak, nasaďte si ho!" pobídl Brumbál Nathalii netrpělivě a podal jí klobouk.
Nerozhodně ho svírala v prstech; nevěděla, co má od této zkoušky očekávat, a příliš se jí nezamlouvala představa, že zde před cizími lidmi (i když v případě Brumbála by se s tím ještě dokázala smířit) odhalí některé své povahové rysy, jejichž existenci si možná sama odmítá připustit. Co když tu o ní Moudrý klobouk veřejně prohlásí, že není nic víc než neschopná labilní alkoholička, která se hodí opravdu jen k ometání prachu z obrazů?
"Snad nemáte strach?" prohodil Snape a Nathalie zlostně zatnula zuby. Jak se u všech druidů mohla ocitnout v téhle neskutečné situaci?
"Není čeho se obávat," klidnil ji Brumbál tiše, jako by si uvědomil důvod její zaraženosti. "Moudrý klobouk nám nahlas oznámí pouze jméno příslušné koleje."
Důvěřivě se na něj pousmála a pomalu si nasadila klobouk na hlavu…
"Ale, ale, kohopak to tady máme?" ozvalo se takřka okamžitě v její mysli, až leknutím povyskočila na židli. "Hmm, zajímavé, velmi zajímavé…"
Co tím chce říct?
"Co tím chci říct?" Znovu sebou trhla při zaznění onoho tichého hlásku, ačkoli ji nejspíš rovnou mělo napadnout, že Moudrý klobouk bude schopen číst její myšlenky. "Nic zlého, Nathalie, nic zlého," ševelil dál zpěvavým tónem, "jen, že se mi nedostává často příležitosti nahlédnout do mysli absolventa cizí kouzelnické školy. A že je na co se dívat!"
Proboha!
"Vskutku," pokračoval klobouk téměř šeptem, "takové jasnovidecké nadání jsem neviděl snad od dob slavné věštkyně Kasandry. Ale ty se toho bojíš, že? Raději bys byla úplně obyčejná čarodějka…"
To ano, připustila v duchu.
"Nemáš dobré zkušenosti, vidím je zřetelně, nic tě nepřesvědčí, abys dál rozvíjela tuto schopnost, ačkoli by mohla být tolik prospěšná, avšak zároveň i tolik nebezpečná…"
Za žádnou cenu, souhlasila a unaveně zavřela oči.
"Hmm, to je samozřejmě tvoje volba," prohlásil klobouk tónem, kteří lidé obvykle doprovázejí pokrčením ramen, "takže se podíváme, co tu máme dál. Umělecký talent, to jistě. A také píle, obětavost a loajalita. Snad bych tě tedy mohl zařadit do Mrzimoru…"
Snapea to určitě nadchne, pomyslela si.
"Vždycky bude pohrdat Mrzimorem, že?" děl klobouk pobaveně. "Ale tak snadné to není. Popravdě je to mnohem obtížnější než u těch malých dětí, dospělá mysl je příliš komplikovaná a tolik toho skrývá… Možná by se i někteří další v této místnosti divili, pokud by se odhodlali znovu si mě nasadit na hlavu…"
Tohle Nathalie raději nekomentovala a zakázala si přemýšlet o tom, jestli je Moudrý klobouk takhle výřečný pokaždé.
"Tak co s tebou? Zmijozel ne, to je jisté, slovo ctižádost ti podle mého soudu mnoho neříká. A první v řadě v boji proti bezpráví stát asi také nebudeš, čímž padá i Nebelvír," dumal klobouk.
Bezvadný, teď na to jde vylučovací metodou, ušklíbla se Nathalie a v hlavě zaslechla tichý smích.
"Jistě, jak mi to mohlo uniknout?" pravil klobouk zvesela. "Důvtip, dobrá hlava a po ruce vždy nejméně desítka moudrých knih, že?" otázal se řečnicky a Nathalie si mimoděk vybavila tu hromadu uměleckých encyklopedií u sebe v pokoji, s nimiž večer co večer konzultovala svůj seznam bradavických obrazů, a desítky příruček o umělecké magii, kterými se Snape před necelou hodinou probíral na jejím stole.
"HAVRASPÁR!" zvolal Moudrý klobouk nahlas a Nathalie si ho s nepříliš chápavým výrazem sňala z hlavy. Brumbál se na ni povzbudivě usmál, vraceje klobouk zpět na místo.
"Další z těch nesnesitelných šprtů," projevil názor Snape. "To jsem si mohl myslet."
"Ale no tak, Severusi, vy byste byl vážně raději, kdyby to byl Nebelvír?" usmíval se Brumbál potměšile.
"Takovou spolupráci bych okamžitě odmítl," zkřivil profesor významně rty.
"Vida a se mnou přitom spolupracujete každý den," uchechtl se ředitel a Snape mu oplatil skelným pohledem.
"Takže mě přece jen vezmete na milost?" zeptala se a nepříliš nadšeně si uvědomila, že teď už Snape zřejmě žádnou další výmluvu nenajde.
"Začneme zítra večer," procedil zlostně mezi zuby. "Přijďte v sedm hodin do mého kabinetu. Předpokládám, že si ještě vzpomínáte, kde se nachází."
"No jistě," zasyčela naštvaně. Teď už se tomu asi nedokáže vyhnout. "A ten lektvar? Najdu někde návod na jeho přípravu?"
"Chcete se ho ve svém volném čase naučit nazpaměť?" posmíval se jí jízlivě.
Samozřejmě, ušklíbla se v duchu, patřím přece do Havraspáru, ne?
Snape znechuceně zavrtěl hlavou a pohnul se ke dveřím. Neochotně se rovněž zdvihla k odchodu.
"Ještě na slovíčko, Nathalie," zadržel ji Brumbál a Snape ji zpražil zlostným pohledem. Pokud si Brumbál přál, aby to vypadalo, že se o profesorovi lektvarů budou bavit za jeho zády, tak nemohl zvolit lepší taktiku.
"Jste v pořádku?" zeptal se jí ředitel starostlivě, když za Snapem zaklaply dveře. "Nevypadáte dnes moc dobře…"
"Moc jsem toho nenaspala," vymluvila se a mávla rukou s tím, že to není podstatné. "Vážně si myslíte, že je tahle spolupráce se Snapem rozumná?" zeptala se pak Brumbála pochybovačně. "Chci říct, je tu ta moje věštba a on je v nitrozpytu vážně dobrý… někdy mám pocit, jako by mi viděl až do žaludku."
"Působí přesvědčivě, že?" pousmál se ředitel a uhlazoval si vousy. "Přece ale víte, jak je to s nitrozpytem - můžete spatřit pouze to, co se právě odehrává v mysli někoho jiného a… jistě, Severus je velmi schopný, do jisté míry dokáže přimět myšlenky druhých ubírat se směrem, který on právě potřebuje… ovšem pokud nezná ten směr…," významně rozhodil pažemi.
Příliš ji to nepřesvědčilo a bezděčně ji napadlo, jestli si Brumbál dokonce nepřeje, aby se Snape dozvěděl něco ze svého osudu. Ředitel s úsměvem pozoroval její nespokojený výraz.
"Myslíte si, že bych vás nechal pohybovat se v jeho blízkosti, pokud bych měl jen stín pochybností o tom, zda jste schopna udržet v tajnosti to, co o něm víte?" zeptal se jí náhle, jako kdyby jí i on četl myšlenky. "Nitrozpyt mi rovněž není cizí," zvedl koutky rtů, "avšak vy svoje schopnosti zasouváte tak hluboko, že nemám šanci je byť i jen na moment spatřit. A to přesto, že o nich vím."
Překvapeně zamrkala a přemýšlela, kdy si ji Brumbál asi tak mohl prověřovat - na oslavě předvečera Všech svatých, když hovořili o Trelawneyové? Nebo ten den tady v pracovně, než ji požádal o prozkoumání Arianina portrétu? Anebo už tehdy v Paříži?
"Moudrý klobouk je rozpoznal okamžitě," zamumlala nezřetelně.
"Moudrý klobouk je ovšem zcela ojedinělý případ," usmál se Brumbál. Pak obešel stůl a konejšivě jí stiskl rameno. "Děkuji vám, že mi pomáháte. Vím, že byste to nemusela dělat," zarazil její snahu odporovat mu. "A věřím vám."
Když odcházela z jeho pracovny, mimoděk přemýšlela nad tím, jestli by jí tolik důvěřoval, i kdyby ji Moudrý klobouk zařadil do Zmijozelu. 


Komentáře

1 JSark JSark | 13. dubna 2009 v 20:49 | Reagovat

To by bola sranda, keby ju zaradil do Slizolinu. :D
Stále viac som zvedavá na tú ich spoluprácu. Na kedy plánuješ pokračovanie? ;-)

2 evi evi | 13. dubna 2009 v 20:57 | Reagovat

JSark: Někdy v průběhu týdne, ještě uvidím, jak budu stíhat... Zařadit ji do Zmijozelu? Héj, to je nápad! To by bylo od Moudrého klobouku celkem zákeřné, neb Severuse by asi na místě ranila mrtvice! :-D A ona by se v té koleji obzvlášť vyjímala - jak pěst na oko :-))

3 Jikita Jikita | 13. dubna 2009 v 21:52 | Reagovat

Vrátila jsem se sem jen tak a ona je tu nová kapitolka :)
* "Vida a se mnou přitom spolupracujete každý den," uchechtl se ředitel...
... a celý konec je vůbec úžasný!
Evi, jsi šikulka! Už se mě nezbavíš, alespoň dokud tuto povídku nedopíšeš až do konce. Jo, přidávat můžeš alepoň tak jako dodnes, ale s ukončením spěchat nemusíš. Hezky se rozepiš :)

4 evi evi | 13. dubna 2009 v 22:04 | Reagovat

Jikita: Vrátila jsi se a dobře jsi udělala ;-) Děkuju moc, vážně, jsem strašně ráda, že mám další čtenářku! A neboj, to já se ještě rozepíšu (odhaduju, že jsem teď tak někde ve třetině...). Jen aby vás to všechny tak dlouho bavilo číst... :-))

5 Pavelondra Pavelondra | 14. dubna 2009 v 7:28 | Reagovat

Pěkné, ten nápad s tím zařazováním je fakt super, no a ta jejich spolupráce, to bude určitě síla...

6 Hope Hope | Web | 14. dubna 2009 v 10:02 | Reagovat

ten kus, kde měla Nathalie Moudrý klobouk na hlavě jsem četla vatřeštěnýma očima, protože jsem se vážně bála, kam by se hodila...naštěstí to byl Havraspár, ale ta Snapeova jízlivost mě začíná vážně štvát :o) kapitola byla ale opět naprosto dokonalá :o)

7 evi evi | 14. dubna 2009 v 11:47 | Reagovat

Pavelondra: děkuju, to víš, zařazování jsem si nemohla nechat ujít :-)

Hope: díky moc, no jo, nějak mi do toho Havraspáru sedí nejvíc :-) A obávám se, že Snape se teprve začíná rozjíždět ;-))

8 Kris Kris | Web | 14. dubna 2009 v 11:56 | Reagovat

Tak, bavila jsem se, co o to, ale... jak to bude dál???
Nechci nikoho honit, ne, to ne. Piš, jen piš a piš a... času dost.
Jinak. Byla to moc hezká kapitolka.

9 Jitka Jitka | 14. dubna 2009 v 18:48 | Reagovat

Páni to jsi mě potěšila. Miluju jízlivého Severuse. Moc pěkná kapitolka, klobouk podle mě vybral správně i když by byla prča pokud by vybral zmijozel :-)) Tak mě napadlo co by Severus dělal, kdyby při pokusu o nitrospit uviděl jisrou nedávnou událost..ha..že by si to příště rozmyslel ;-) a nebo ne?

10 ClaireM ClaireM | E-mail | Web | 14. dubna 2009 v 20:28 | Reagovat

Super. Hlavně mě pobavilo, jak si Nathalie zakázala přemýšlet o tom, jestli je ten klobouk vždy tolik výřečný... Docela by byla sranda, kdyby jí klobouk odpověděl i na tuto otázku... :D
Jinak do Havraspáru se určitě hodí, rozhodně víc než do Nebelvíru nebo Zmijozelu... :)
A co se týče Severuse, tak kdybych měla s takhle sarkastickým člověkem spolupracovat, tak by to nejspíš jeden z nás nepřežil... :D

11 evi evi | 14. dubna 2009 v 23:43 | Reagovat

Kris: Děkuju, snažím se psát, i když inspirace občas selhává...:-)

Jitka: No, jestli myslíš tu samou událost jako já - že by se na to podíval jako "nezávislý" pozorovatel? Tak to by bylo určitě hodně zajímavé :-D

ClaireM: Díky moc. No ta spolupráce bude, počítám, hodně výživná ;-)

12 Niki Niki | 15. dubna 2009 v 14:01 | Reagovat

Už ani nevím, odkud jsem se na tvůj blog proklikala, ale jsem ráda, že jsem ho objevila :-))
Povídka je naprosto úžasná, píšeš skvěle, u tebe nenudí ani popisné scény, které jindy přeskakuji. Všechny postavy jsou vydařené, (i když Celebrus Riche mi ze začátku trochu připomínal Zlatoslava), ale za Severuse máš jedničku s hvězdičkou:-)) Miluji jeho jízlivost a sarkasmus :-)
Přečetla jsem všechny kapitoly na jeden zátah a nemůžu se dočkat pokračovaní :-))

13 Polgara Polgara | Web | 15. dubna 2009 v 15:05 | Reagovat

Souhlasím s ostatními, že do Nebelvíru by se Nat nehodila a Sevík opět nezklamal. Jako vždy výborná kapitola a jako vždy přidávám komentář opožděně, ale na to už sis zvykla, ne? 8O)

14 evi evi | 15. dubna 2009 v 15:37 | Reagovat

Niki: Páni, další nová čtenářka, to jsem vážně moc ráda! Děkuju za komentář, těší mě, že tě nenudí ty popisné scény, neb já se v nich celkem vyžívám :-)) jj, Celebrus je původně psaný dost podle Zlatoslava, akorát ho teď ladím víc do pozice největšího otravy na škole :-) A děkuju za Severuse, vymýšlet dialogy s ním je vždycky docela zábava :-))

Polgara: Zase třeba trávíš víc času venku na vzduchu a to je jedině dobře ;-) No jo, dát Nat do Zmijozelu, tak Seva odvezou k Mungovi, a na Nebelvír mi zas nepřijde dostatečně hrr do každého dobrodružství - odvahy moc nepobrala :-) (...Havraspár navíc nezní tak děsně marysueovsky... ;-))

15 Anad Anad | 16. dubna 2009 v 6:53 | Reagovat

Tedy, já nemám ráda příběhy, kde je někdo, kdo světa HP nepatří, ale tvoje postava je úžasná a nápad s těmi obrazy opravdu originální. Moc se mi to líbí. Severus je prostě úžasný.

16 Niki Niki | 16. dubna 2009 v 8:57 | Reagovat

Evi: Jojo, chytla jsem se drápkem :-)) Tvůj HP svět je úžasně propracovaný a třebaže je tvé povídka z úplně jiného soudku, tak právě tou propracovaností mi trochu připomíná Kámen manželství. Doufám, že ty,  na rozdíl od Josephine Darcy,  tu svoji dokončíš :-))

17 evi evi | 16. dubna 2009 v 13:59 | Reagovat

Anad: Další nový komentující - to jsem vážně ráda! jj, taky jsem dlouho váhala, jestli jít do postavy, která tam výslovně nepatří - rozhodla věta o "odborném zrestaurování" obrazu Buclaté dámy v HP a Vězeň z Azkabanu - to přece musel dělat někdo konkrétní, byť se neví kdo ;-) A zasazení příběhu do období, o němž JKR nikde nepsala, mi možná taky trochu nahrává... Děkuju moc!

Niki: uf, to taky doufám! ;-) V hlavě to mám, jen to napsat...

18 Kaya Kaya | 17. dubna 2009 v 10:58 | Reagovat

Klobouk dolů, už jsem snad ani nedoufala, že najdu další povídku, kde Snape je sám sebou, děj má hlavu i patu, Bradavice jsou Bradavicemi. Nathalie je taky krásně uvěřitelná postava...nezbývá než gratulovat a popřát hodně inspirace do dalšího psaní

19 evi evi | 17. dubna 2009 v 11:18 | Reagovat

Kaya: Díky moc, doufám, že se mi podaří Snapea, Bradavice i Nathalii nezkazit, občas si připadám na tenkém ledě, no ale co už... Snad vydržíš číst i nadále :-)

20 Nerla Nerla | Web | 5. června 2009 v 14:31 | Reagovat

A zrovna Nathalie je první případ, který bych s klidnou myslí zařadila do Mrzimoru a nemyslela to jako urážku :-) Byla by asi i prvním mrzimorem, který by za něco stál ;-)

21 evi evi | 5. června 2009 v 17:12 | Reagovat

Nerla: jj, to bylo obtížné rozhodování, já jen věděla, že to nebude Nebelvír ani Zmijozel. A Tonksová je docela pohodový Mrzimor, ne? ;-)

22 Nerla Nerla | Web | 5. června 2009 v 22:24 | Reagovat

Tonksová mi povahově hodně připomíná Lenku Láskorádovou, která mi v kánonu dost vadí a dle mého nemá v Havraspáru co dělat. Když už bych je měla rozřadit já, šla by Lenka do Mrzimoru a Tonksová do Havraspáru. Nebo spíš do Nebelvíru. Nevím :-)
Ale Havraspár je mi sympatický, s tvojí volbou jsem spokojená ;-)

23 evi evi | 5. června 2009 v 23:05 | Reagovat

Nerla: no jo, Lenka v Havraspáru, to mi taky vždycky připadalo jako docela úlet:-D Já mám taky pro Havraspár slabost (eh, nepsala jsem už tohle někde u vás, když jsem se rozplývala nad Vanjou??;-))

24 nadin nadin | 17. prosince 2009 v 18:33 | Reagovat

Zas som zhltla niekoľko kapitol naraz! Dvojčatá Weasleyové toho navyvádzajú!!
A skutočne by som chcela vidieť Severusovu tvár, keby Múdry klobúk zaradil Nathaliu do Slizolinu!
Obdivujem na Tvojej poviedke, ako dokážeš zapojiť do deja toľko osôb naraz! A poprepájať detaily s kánonom. Klobúk dole!! Skrátka skvelé!!
A vôbec, dostaneš sa k starším komentom?? :-)

25 evi evi | 20. prosince 2009 v 12:48 | Reagovat

nadin: A ještě spoustu kapitol máš před sebou, i když teď s blížícími se Vánocemi se moje psaní dosti zpomalilo:-P Děkuju moc, že čteš a chválíš, jak vidíš ke starším komentům se dostanu, i když to občas chvíli trvá. V administraci se mi totiž zobrazují nejnovější komenty i u starších článků, ačkoli v tomhle mi připadá lepší webgarden, kde jsou všechny nejnovější komentáře pěkně vidět v postranní liště:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama